Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 maja 2019 r., sygn. I SA/Łd 51/19
Podatkowe postępowanie; Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Teresa Porczyńska Sędzia WSA Joanna Tarno Protokolant: Specjalista Dorota Choińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 maja 2019 r. sprawy ze skargi G. S. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 listopada 2018 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.532.2018.3.OS w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 września 2018 r.; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 580 (pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zaskarżonym postanowieniem z [...] r. utrzymał w mocy własne postanowienie z [...] r. pozostawiające bez rozpatrzenia wniosek Gminy S. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie rozliczenia VAT z tytułu nabycia usług związanych z zakupem i montażem instalacji.
W swoim wniosku gmina wskazała między innymi, że będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług planuje realizację inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii, polegającej na zakupie i montażu instalacji solarnych na (przy) budynkach stanowiących własność mieszkańców gminy. Projekt jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Ł.. Realizacja projektu nastąpi na podstawie kontraktu z wyłonionym przez gminę wykonawcą, który wykona montaż i przeprowadzi rozruch instalacji. Faktury z tytułu realizacji projektu wystawiane będą na gminę.
W związku z realizacją inwestycji gmina podpisała z mieszkańcami umowy, których celem jest ustalenie wzajemnych zobowiązań organizacyjnych i finansowych związanych z montażem i eksploatacją ww. instalacji. Umowy przewidują, że po zakończeniu prac, sprzęt i urządzenia wchodzące w skład instalacji pozostaną własnością gminy przez cały czas trwania projektu, to jest przez co najmniej 5 lat, licząc od dnia zatwierdzenia końcowego raportu z realizacji projektu. W tym czasie będą przekazane mieszkańcom do korzystania. Po upływie ww. okresu instalacje zostaną przekazane mieszkańcom na podstawie odrębnej umowy. Gmina na obecnym etapie nie jest w stanie ustalić, czy przeniesienie będzie odpłatne czy nieodpłatne.