Wyrok WSA w Kielcach z dnia 11 lutego 2016 r., sygn. I SA/Ke 15/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędzia WSA Mirosław Surma, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Szyszka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lutego 2016 r. sprawy ze skargi L. C. S.A. w M. na postanowienie Ministra z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie z dnia 26 kwietnia 2012 r.; 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz L.C. S.A. w M. kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Postanowieniem z [...] r. nr [...] Minister Finansów utrzymał w mocy postanowienie z [...] r[...], odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie wniosku L.C. Spółka Akcyjna (“Spółka"), z 23 stycznia 2012 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.
Przedstawiając stan faktyczny Spółka wskazała, że 22 października 2008 r. uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na obszarze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ("strefa"). Jednym z warunków prowadzenia działalności na terenie strefy jest zatrudnienie przy prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie strefy, w rozumieniu § 3 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 5 grudnia 2006 r. w sprawie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Dz.U.228.1667) dalej "rozporządzenie", w przeliczeniu na pełne etaty, minimum 24 pracowników w terminie do 31 grudnia 2011 r. i utrzymanie zatrudnienia na łącznym poziomie 601 pracowników w terminie do dnia 31 grudnia 2016 r.
W związku z ciągłą modernizacją zakładu może zachodzić potrzeba reorganizacji
i redukcji niektórych niepotrzebnych stanowisk pracy, a co za tym idzie zmniejszenia zatrudnienia w samej cementowni. Ponadto określona liczba pracowników będzie do 2016 r. przechodziła na emeryturę i pojawi się konieczność łączenia niektórych stanowisk pracy. Spółka, przed datą uzyskania zezwolenia zatrudniała trzy osoby: dwie na umowach o pracę na czas określony oraz jedną na umowie o pracę na zastępstwo. W 2011 r. dwie osoby zostały zatrudnione na nowo utworzonych stanowiskach, na podstawie umów na czas nieokreślony. Połączenie z kolei niektórych spółek córek na zasadzie inkorporacji spowoduje wzrost zatrudnienia