Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 kwietnia 2017 r., sygn. I SA/Gd 323/17
Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Wojtynowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędzia NSA Elżbieta Rischka, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 12 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi A. D na postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postepowania oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia 9 grudnia 2016 r. Dyrektor Izby Skarbowej , działający z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów, utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia 6 października 2016 r. odmawiające A.D. wszczęcia postępowania w przedmiocie wydania pisemnej interpretacji indywidualnej.
Podstawą rozstrzygnięcia był następujący stan faktyczny:
W dniu 18 lipca 2016 r. do organu wpłynął wniosek A.D. uzupełniony pismem z dnia 5 września 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym opisano następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce. Wnioskodawca pozostaje komandytariuszem polskiej spółki komandytowej.
Wnioskodawca planuje wniesienie przez Spółkę komandytową w drodze aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce lub za granicą (dalej: "Spółka") przedsiębiorstwa w rozumienia art. 551 Kodeksu Cywilnego prowadzonego przez nią lub też zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: "Wkład Niepieniężny lub "Aport") celem pokrycia podwyższonego kapitału zakładowego Spółki. W razie wniesienia Aportu do Spółki z siedzibą za granicą. Spółka taka będzie traktowana jak osoba prawna i będzie podlegała opodatkowaniu w tym państwie od całości swoich dochodów spełniając wymogi określone w art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W zamian za aportowane do Spółki składniki majątku w postaci Aportu Spółka komandytowa otrzyma udziały Spółki wydane na skutek podwyższenia jej kapitału zakładowego. Aport zostanie dokonany z częściowym agio. tj. nie cała wartość Aportu zostanie przekazana na kapitał zakładowy Spółki. Część wartości Aportu zostanie przekazana na kapitał zapasowy.