Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 lipca 2015 r., sygn. IV SA/Po 199/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Busz Sędziowie WSA Tomasz Grossmann WSA Izabela Paluszyńska (spr.) Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Walocha po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lipca 2015 r. sprawy ze skargi R. R., B. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2014 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją nr [...] z dnia [...] października 2014 r. Burmistrz [...], wskazując na art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r. poz. 627 z późn. zm.) oraz art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm., dalej kpa), po rozpatrzeniu wniosku R. R. i B. P. (dalej jako Strony, Odwołujący się, Skarżący), reprezentowanych przez pełnomocnika - B. R., umorzył postępowanie w sprawie wniosku o zezwolenie na usunięcie jednego klonu jawora rosnącego na terenie nieruchomości [...].
Uzasadniając napisał, że w dniu [...] listopada 2013 r. otrzymał wniosek Stron, zastępowanych przez pełnomocnika, o zezwolenie na usunięcie drzewa rosnącego na terenie przedmiotowej nieruchomości. Decyzja, zezwalająca na usunięcie drzewa, została wydana w dniu [...] grudnia 2013 r. i odebrana przez pełnomocnika w dniu 12 grudnia 2013 r. Jak wynika z anonimowego pisma, które wpłynęło do Urzędu Miejskiego w dniu 17.12.2013 r., R. R. usunął przedmiotowe drzewo. Burmistrz wskazał, że mimo zrealizowania decyzji pełnomocnik odwołała się od decyzji z uwagi na błędne dane adresowe adresata decyzji. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją nr [...] z dnia [...] czerwca 2014 r. uchyliło decyzję Burmistrza w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.
Burmistrz wskazał, że zgodnie z sugestią SKO została przeprowadzona wizja lokalna, która ustaliła ponad wszelką wątpliwość, że przedmiotowy klon został usunięty. W związku z powyższym, postępowanie w sprawie zezwolenia na wycinkę stało się bezprzedmiotowe. Zgodnie z art. 105 § 1 kpa gdy postępowanie z jakiejkolwiek przyczyny stało się bezprzedmiotowe, organ administracji publicznej wydaje decyzję o umorzeniu postępowania.