Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 10 listopada 2011 r., sygn. II SA/Go 691/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Protokolant referent - stażysta Malwina Tomiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 listopada 2011 r. sprawy ze skargi M.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej za usunięcie bez zezwolenia drzewa oddala skargę.
Uzasadnienie
Na mocy umowy zawartej z Agencją Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy, skarżąca M.B., jest dzierżawcą nieruchomości oznaczonej nr ew. [...].
Podczas kontroli przeprowadzonej w dniu [...] lutego 2009 r., Wójt Gminy stwierdził, że na ww. nieruchomości znajduje się ponad metrowej wysokości pień po usunięciu drzewa. Po wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie usunięcia drzew i krzewów rosnących na nieruchomości oznaczonej nr ew. [...], ustalono że na nieruchomości znajdują się dwa pnie będące pozostałością po dwóch dębach szypułkowych.
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r. Wójt Gminy wymierzył M.B. administracyjną karę pieniężną w wysokości 932.918,82 złotych, za usunięcie bez zezwolenia 2 sztuk drzew z gatunku dąb szypułkowy, o obwodach pnia 314 i 264 cm mierzonych na wysokości 130 cm, z nieruchomości oznaczonej nr ew. [...].
Na skutek wniesionego przez stronę odwołania, decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2009 r., powyższe rozstrzygnięcie, z powodu naruszenia przepisów postępowania, zostało uchylone, a sprawa została przekazana organowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania.
W wyniku ponownego rozpoznania sprawy, decyzją z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] Wójt Gminy wymierzył M.B. prowadzącej Gospodarstwo Rolne, administracyjną karę pieniężną w wysokości 559.120,31 zł za usunięcie bez zezwolenia 2 sztuk drzew gatunku dąb szypułkowy, o obwodach pni obliczonych zgodnie z art. 89 ust. 3 ustawy o ochronie przyrody wynoszących odpowiednio 237 cm (wyższy pniak) i 203 cm (niższy pniak), mierzonych na wysokości 130 cm od ziemi, z nieruchomości oznaczonej numerem ewidencyjnym [...].