Wyrok WSA w Krakowie z dnia 2 lipca 2015 r., sygn. III SA/Kr 1184/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Dąbek (spr.) Sędziowie NSA Krystyna Kutzner WSA Maria Zawadzka Protokolant st. ref. Urszula Czerwińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lipca 2015 r. sprawy ze skargi Wojewody na zarządzenie Wójta Gminy C z dnia 26 kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia konkursu na dyrektora Zespołu Szkół w L I. orzeka o niezgodności z prawem zaskarżonego zarządzenia, II. orzeka, że zaskarżone zarządzenie nie może być wykonane.
Uzasadnienie
wyroku WSA w Krakowie z dnia 2 lipca 2015r.
W dniu 26 kwietnia 2013r. Wójt Gminy C wydał zarządzenie Nr [...], którym zatwierdził konkurs na dyrektora Zespołu Szkół w L. Zarządzenie zostało wydane na podstawie art. 36a ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) i § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 kwietnia 2010r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (Dz. U. nr 60, poz. 373 z późn. zm.) w zw. z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.).
Pismem z dnia 24 czerwca 2014r. Wojewoda wniósł skargę na powyższe zarządzenie Wójta Gminy C, domagając się stwierdzenia jego niezgodności z prawem. Zaskarżonemu zarządzeniu Wojewoda zarzucił naruszenie prawa, w tym w szczególności niezastosowanie § 8 ust. 2 pkt 4 w zw. § 4 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 kwietnia 2010r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej i zatwierdzenie konkursu na dyrektora szkoły, mimo nieprawidłowości w pracach komisji konkursowej, które miały wpływ na wynik konkursu, co doprowadziło do utrzymania jego niezgodnego z prawem wyniku, a co za tym idzie wydania zaskarżonego zarządzenia. Organ nadzoru stwierdził, iż do konkursu na stanowisko dyrektora szkoły został dopuszczony kandydat, który nie spełniał wymagań jakie stawiano kandydatom na to stanowisko, a określonym w ogłoszeniu o konkursie. Wojewoda wyjaśnił, że J. R. w dacie przedkładania oferty, a także dacie przeprowadzenia konkursu przez komisję, nie legitymował się dokumentem potwierdzającym fakt nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego, mimo że z treści § 1 i § 2 ogłoszenia wyraźnie wynikał wymóg przedłożenia takiego dokumentu. J. R. przedłożył jedynie zaświadczenie wydane przez Kuratorium Oświaty z dnia 3 lipca 2003r. Nr [...], z którego wynikało, że Komisja Kwalifikacyjna powołana przez Kuratora Oświaty stwierdza, iż J. R. po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego uzyskał w dniu 3 lipca 2003r. akceptację Komisji Kwalifikacyjnej. W ocenie organu nadzoru, dokument ten bynajmniej nie świadczył o nadaniu J. R. stopnia nauczyciela dyplomowanego. Zdaniem Wojewody, skoro J. R. nie przedstawił aktu nadania mu stopnia nauczyciela dyplomowanego, to zachodzi uzasadniona wątpliwość, czy takowy stopień został mu w ogóle kiedykolwiek nadany. W związku z powyższym organ nadzoru uważa, że komisja konkursowa nie powinna była w ogóle dopuszczać J. R. do dalszego postępowania konkursowego. Wojewoda stwierdził zatem, iż przeprowadzony konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół w L był nieważny z uwagi na w/w nieprawidłowości, które miały istotny wpływ na jego wynik, a zatem Wójt Gminy C winien był go unieważnić i zarządzić ponowne jego przeprowadzenie. Skoro jednak Wójt Gminy C zatwierdził nieważny konkurs, to - zdaniem Wojewody - zasadne jest stwierdzenie nieważności zaskarżonego zarządzenia.