Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 lipca 2015 r., sygn. II SA/Gl 198/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędziowie Sędzia WSA Piotr Broda (spr.), Sędzia WSA Rafał Wolnik, Protokolant specjalista Beata Bieroń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lipca 2015 r. sprawy ze skargi Z. J. i M.J. na uchwałę Rady Miejskiej w Kaletach z dnia 1 grudnia 2011 r. nr 102/XII/2011 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

Rada Miasta Kalety w dniu 1 grudnia 2011r. podjęła uchwałę nr 102/XII/2011 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Kalety-Zachód" (Dz. Urz. Woj. Śl. z dnia 26 stycznia 2012 r., poz.527).

W dniu [...] r. skarżący Z. J. i M. J. wezwali Radę Miasta Kalety do usunięcia wad prawnych w/w uchwały we wskazanym przez siebie zakresie, stwierdzając, iż przedmiotowa uchwała narusza w ich opinii przepisy prawa.

Pismem datowanym na dzień [...]. (data wpływu [...]r.) Z. J. i M. J. wnieśli za pośrednictwem organu skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na uchwałę Rady Miasta Kalety z dnia 1 grudnia 2011r. nr 102/XII/2011, zarzucając jej rażące naruszenie prawa materialnego, które w ocenie skarżących miało wpływ na wynik sprawy a to: art. 1 ust. 2 pkt 1 i 6 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, poprzez pominięcie uwarunkowań przedmiotowej działki oraz art. 10 ust.1 w zw. z art. 28 tej samej ustawy, poprzez nieuwzględnienie występowania obszarów naturalnych zagrożeń geologicznych w obszarze należącej do skarżących działki i oznaczenie jej symbolem 1PSB5 wskazującym na tereny działalności produkcyjnej, składów i baz, co pozostaje w sprzeczności z rzeczywistym stanem rzeczy. Nadto zarzucili naruszenie przepisów prawa procesowego tj. art. 8 k.p.a. polegające na pobieżnym, niedostatecznym i nieadekwatnym uzasadnieniu wykorzystania nieruchomości będącej własnością skarżących. Na tej podstawie wnieśli o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały w części zatwierdzającej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Kalety-Zachód" co do działki nr 2270/114 z uwagi na jej niezgodność z przepisami prawa, ewentualnie o stwierdzenie, że zaskarżona uchwała jest niezgodna z prawem lub wydana została z naruszeniem prawa. W uzasadnieniu skargi wskazali, że nabyli prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej działki w dniu 1 lipca 2008r. z zamiarem zabudowania budynkiem biurowo-magazynowym, zapoznając się jednocześnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na potrzeby procesu projektowego zlecili wykonanie ekspertyzy geologicznej z uwagi na położenie nieruchomości w granicach dawnego koryta rzeki Mała Panew. Zdaniem skarżących treść tej opinii wyklucza możliwość zabudowy przedmiotowej działki, tym samym uniemożliwiając im realizację zamierzonej inwestycji. Wskazali również, że zapisy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie uwzględniają warunków geotechnicznych należącej do nich nieruchomości. Podnieśli także, że cechy geologiczne ich działki różnią się od działek sąsiednich, podobnie jak różni się występująca tam zabudowa, od tej którą planowali skarżący. Zdaniem skarżących istniejące zapisy planu miejscowego wprowadziły ich w błąd, co do możliwości zabudowy działki. Z tego tytułu ponieśli szkodę, której naprawienia zamierzają dochodzić od organu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00