Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Lu 66/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska, Sędziowie Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędzia WSA Robert Hałabis (sprawozdawca), Protokolant Referent Bartłomiej Maciak, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi T. Ł. na uchwałę Rady Miejskiej z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności miejscowego plan zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 27 lutego 2004 r. Rada Miejska we [...] - na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5, art. 40 ust. 1 i art. 52 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) w związku z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717) oraz w związku z uchwałą Nr [...]Rady Miejskiej we [...] z dnia [...]. - podjęła uchwałę Nr [...]w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta [...].
W dniu 20 stycznia 2014 r. skargę na wskazaną uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie wniósł skarżący [...].
Skarga została poprzedzona wezwaniem skarżącego z dnia 6 października 2013 r. do usunięcia naruszenia prawa skierowanym do Rady Miejskiej we [...] (do organu wezwanie wpłynęło w dniu 6 listopada 2013 r.). W wezwaniu tym skarżący wezwał Radę Miejską we [...] do zmiany wskazanej uchwały, poprzez wprowadzenie do planu w części [...]zapisu zgodnego z wcześniej przyjętą uchwałą Nr [...] w sprawie uchwalenia "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta [...]". W ocenie skarżącego niezgodność tych aktów polega na zmianie przeznaczenia terenu przy ul. [...], oznaczonego w planie zagospodarowania symbolem [...] jako tereny przeznaczone pod mieszkalnictwo jednorodzinne i usługi [...] a po zmianie na usługi nieuciążliwe [...] doprowadziło to do niezgodności planu ze "Studium" w tej części. Narusza to w ocenie skarżącego przepis art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, według którego uchwalenie planu miejscowego jest możliwe dopiero po stwierdzeniu jego zgodności z ustaleniami "Studium". Swój interes prawny występujący z wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa uzasadnił faktem, że jest właścicielem nieruchomości objętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta [...] we fragmencie dotyczącym jego niezgodności ze "Studium".