Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 czerwca 2015 r., sygn. I SA/Gd 606/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała, Sędziowie Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Fabińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi A J z siedzibą w na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w z dnia 9 lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec, sierpień, wrzesień 2012 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 16 stycznia 2013 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego wszczął wobec "A" sp.j. z siedzibą w G. (dalej w skrócie zwana Spółką) postępowanie podatkowe w sprawie prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług za lipiec, sierpień i wrzesień 2012 r.

Decyzją z dnia 9 lipca 2014 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonał rozliczenia podatku od towarów i usług za okres od lipca 2012 r. do września 2012 r. w sposób odmienny od wykazanego przez Spółkę w złożonych deklaracjach VAT-7.

Organ pierwszej instancji stwierdził, że w sprawie nie wystąpiła wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, bowiem Spółka dokonywała dostaw na terenie kraju. Tym samym nie była uprawniona do zastosowania stawki w wysokości 0%, o której mowa w art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.) - dalej w skrócie zwana ustawą VAT, w odniesieniu do 161 dostaw towarów udokumentowanych fakturami VAT wymienionymi szczegółowo w decyzji. Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał, iż opisane transakcje w przedmiotowych fakturach należy wykazać jako dostawy opodatkowane stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, tj. wg stawki w wysokości 23%.

Po rozpatrzeniu wniesionego przez Spółkę odwołania, decyzją z dnia 9 lutego 2015 r. Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że zasadnie przyjęte zostało przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, iż Spółka nie dokonywała deklarowanych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, lecz dostaw na terenie kraju, do których mają zastosowanie przepisy regulujące opodatkowanie dostaw krajowych. W związku z powyższym Spółka niezasadnie zastosowała stawkę 0% podatku od towarów i usług. Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, że jednym z warunków, od którego spełnienia zależy potraktowanie danej transakcji, jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów opodatkowanej stawką 0%, jest udokumentowanie faktu wywozu towaru z terytorium kraju, a drugim dostarczenie go w innym państwie członkowskim nabywcy towaru widniejącym na fakturze. Organ wskazał również, że niezależnie od obowiązku spełnienia określonych wymogów formalnych konieczne jest, aby wystawione dokumenty dla wykazania wywozu towarów i ich dostawy na terytorium innego państwa członkowskiego, oddawały przebieg rzeczywistych transakcji handlowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00