Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 maja 2015 r., sygn. III SA/Kr 1936/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Pasternak Sędziowie WSA Dorota Dąbek (spr.) WSA Tadeusz Wołek Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Wójcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2015 r. sprawy ze skargi Gminy L na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia 23 września 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności Zarządzenia Nr [...] Wójta Gminy L z dnia 19.05.2014r. w sprawie powierzenia stanowiska Dyrektora Szkoły Podstawowej w N skargę oddala.
Uzasadnienie
Zarządzeniem nr [....] z dnia [....] 2014 r., Wójt Gminy L. powierzył M. G. stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w N. na okres 4 lat szkolnych i 3 miesięcy, tj. od 1 czerwca 2014 r. do 31 sierpnia 2018 r. w wyniku rozstrzygnięcia konkursu ogłoszonego przez ten organ zarządzeniem nr [....] z dnia [....] 2014 r.
Wojewoda, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, w dniu 23.09.2014 r. wydał rozstrzygnięcie nadzorcze Nr [....], w którym stwierdził, że zarządzenie Wójta Gminy L. nr [....] zostało podjęte z istotnym naruszeniem art. 36a ust. 1 i 2 ustawy o systemie oświaty (tj. Dz. U. z 2004r., Nr 256 poz. 2575 ze zm.) w związku z art. 92 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Jak wskazał organ nadzoru, zgodnie z powołanymi przepisami ustawy o systemie oświaty stanowisko dyrektora powierza organ prowadzący daną szkołę kandydatowi wyłonionemu w drodze konkursu, jednak żaden z przepisów tej ustawy nie daje organowi prowadzącemu szkołę podstawy prawnej do wydania zarządzenia w przedmiocie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły w czasie trwania kadencji i formalnego pełnienia funkcji przez dotychczasowego dyrektora. Organ nadzoru powołał się na wyrok wydany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny z dnia 25 lutego 2014r. w sprawie o sygn. III SA/Kr 1342/13, w którym Sąd stwierdził nieważność zarządzenia Wójta Gminy L. w sprawie odwołania G. S. ze stanowiska Dyrektora Szkoły Podstawowej w N. w całości. Wójt Gminy L. nie wniósł na to orzeczenie skargi kasacyjnej, uprawomocniło się ono z dniem 23 kwietnia 2014r. Zdaniem Wojewody, stwierdzenie przez Sąd nieważności tego zarządzenia spowodowało uznanie go za nieważne od chwili jego podjęcia, tak więc wydanie zarządzenia dotyczącego powierzenia stanowiska nowo wybranemu dyrektorowi, w świetle wyeliminowania z obrotu prawnego zarządzenia w sprawie odwołania dotychczasowego dyrektora, jest bezzasadne.