Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 lutego 2014 r., sygn. III SA/Kr 1342/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Jakubiec Sędziowie WSA Dorota Dąbek (spr.) WSA Tadeusz Wołek Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2014 r. sprawy ze skargi G. S. na zarządzenie Wójta Gminy L z dnia 24 lipca 2013r. nr [...] w przedmiocie odwołania Pani G. S. ze stanowiska Dyrektora Szkoły Podstawowej w N I. stwierdza nieważność zaskarżonego zarządzenia w całości, II. zasądza od Wójta Gminy L na rzecz skarżącej kwotę 300 zł (słownie: trzysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
wyroku WSA w Krakowie z dnia 25 lutego 2014r.
W dniu 24 lipca 2013r. Wójt Gminy L wydał zarządzenie Nr [...] w sprawie odwołania Pani G. S. ze stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej w N. Zarządzenie zostało wydane na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 5c pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013r. poz. 594). Zgodnie z § 1 tego zarządzenia G. S. została odwołana ze stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej w N bez wypowiedzenia z dniem 9 sierpnia 2013r. z przyczyn szczególnie uzasadnionych, które zostały wskazane w uzasadnieniu zarządzenia. Wójt Gminy L zarzucił G. S. brak współpracy z radą pedagogiczną, radą rodziców i Związkiem Nauczycielstwa Polskiego prowadzący do konfliktów i niekorzystnej atmosfery nie tylko w placówce, ale i w środowisku. Wójt Gminy L stwierdził również, iż Szkoła Podstawowa w N osiąga coraz gorsze wyniki w nauczaniu - stanin szkoły jest z roku na rok coraz niższy, a G. S. nie zawsze stosuje się do jego poleceń i wniosków. Jako przykład wskazał brak reakcji G. S. w sprawie zatrudnienia jej córki w szkole, mimo że ustawa o pracownikach samorządowych na to nie pozwala.
Pismem z dnia 8 sierpnia 2013r. G. S. wezwała Wójta Gminy L do usunięcia naruszenia prawa i uchylenia zarządzenia z dnia 24 lipca 2013r. Nr [...]. Zdaniem G. S., zarządzenie to zostało wydane z naruszeniem art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty poprzez niewskazanie należytej przyczyny odwołania jej z zajmowanego stanowiska, tj. "przypadku szczególnie uzasadnionego", o którym mowa w w/w przepisie. G. S. stwierdziła również, iż uzasadnienie zarządzenia jest nieprawidłowe, gdyż zawiera jedynie wyliczenie lakonicznych, zdawkowych i mijających się z prawdą zarzutów pod jej adresem, które nie zostały w żaden sposób udowodnione.
-
keyboard_arrow_right