Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 maja 2015 r., sygn. II SA/Kr 333/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Tuszyńska Sędziowie: WSA Aldona Gąsecka-Duda NSA Anna Szkodzińska (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 maja 2015 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia 16 stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości skargę oddala.

Uzasadnienie

Decyzją z 21 sierpnia 2014 r. znak [...] Starosta [...] orzekł o zwrocie na rzecz K. S. działki nr [...] o pow. 0,4571 ha, poł.w obr. B., jedn. ewid [...], powstałej z podziału działki nr [...] o pow. 2,7889 ha, poł. w obr. B., jedn. ewid. [...], odpowiadającej części parceli l. kat. [...] o pow. 0,5568 ha. b. gm. kat, B.. objętej księgą wieczystą nr [...] (pkt 1). Ponadto Starosta zobowiązał K. S. do zwrotu na rzecz Skarbu Państwa kwoty 5 080,61 zł odpowiadającej zwaloryzowanej wysokości odszkodowania ustalonego z tytułu wywłaszczenia nieruchomości oraz określił sposób i termin zapłaty tej należności.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, iż przedmiotowa nieruchomość wywłaszczona została decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie z 24 grudnia 1968 r. znak [...] pod budownictwo - z odwołaniem się do postanowień decyzji Nr [...] Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z 5 sierpnia 1965 r. ustalającej lokalizację szczegółową dla magazynów na terenie położonym w M.. Starosta ustalił, że nieruchomość nie została w terminach wskazanych w art. 137 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami zagospodarowana zgodnie z celem wywłaszczenia. Organ I instancji doprecyzował cel wywłaszczenia, wskazany ogólnie jako budownictwo (magazynowe), na podstawie pozyskanej do akt sprawy dokumentacji powstałej przed wywłaszczeniem, konkretyzując ten cel jako budownictwo specjalne w postaci magazynów wojskowych.

Po dacie wywłaszczenia cała wywłaszczona parcela l. kat. [...], b. gm. kat. B. stanowiła w części grunt wolny od zabudowy znajdujący się pomiędzy zewnętrznym ogrodzeniem kompleksu wojskowego a ogrodzeniem ostrzegawczym, który spełniał funkcję ochronną (część nieruchomości pozostająca poza zakresem zaskarżonej decyzji), natomiast w pozostałym zakresie (objętym ww. decyzją z 21 sierpnia 2014 r. znak [...]) - teren będący częścią pasa znajdującego się pomiędzy dwoma rzędami właściwego ogrodzenia kompleksu wojskowego oraz w pozostałej części - również niezabudowanej - wchodziła w skład ogrodzonego kompleksu magazynowego. Organ I instancji uznał przy tym, iż nie można uznać ogrodzeń znajdujących się na terenie przedmiotowej nieruchomości za realizację celu wywłaszczenia określonego jako budownictwo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00