Wyrok WSA w Kielcach z dnia 14 maja 2015 r., sygn. II SA/Ke 339/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Teresa Kobylecka, Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 maja 2015 r. sprawy ze skargi Rady Gminy w Ł. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia 25 lutego 2015r. znak: [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie wszczęcia postępowania wobec zamiaru mającego na celu połączenie instytucji kultury oddala skargę.
Uzasadnienie
Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] Wojewoda stwierdził nieważność uchwały nr [...] Rady Gminy z dnia [...]. w sprawie wszczęcia postępowania wobec zamiaru mającego na celu połączenie instytucji kultury:
- Gminnego Ośrodka Kultury,
- Gminnej Biblioteki Publicznej,
- Gminnego Ośrodka Sportowo-Wypoczynkowego.
w jednostkę organizacyjną o nazwie Centrum Kultury i Rekreacji . W podstawie prawnej powołano art. 91 ust. 1 w związku z art. 99 ust. 1a ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013r. poz. 594 ze zm.).
W uzasadnieniu wskazano, że połączenie biblioteki z innymi instytucjami kultury wymaga zachowania przez organizatora szczególnego trybu postępowania określonego w art. 13 ust. 2 i 8 ustawy z dnia 27 czerwca 1997r. o bibliotekach (Dz. U. z 2012 r. poz. 642 ze zm.). Ponadto stosownie do art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012r. poz. 406 ze zm.) organizator może dokonać połączenia instytucji kultury, w tym instytucji kultury prowadzących działalność w różnych formach. Oznacza to, iż gmina może podjąć decyzję o połączeniu takich instytucji kultury jak np. dom kultury, biblioteka, czy świetlica. Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991r. połączenie instytucji kultury polega na utworzeniu jednej instytucji kultury, w której skład wchodzą załogi i mienie należące do instytucji kultury podlegających połączeniu. Z kolei zgodnie z procedurą połączenia określoną w art. 18 i art. 19 ustawy z dnia 25 października 1991r. organizator jest obowiązany na 3 miesiące przed wydaniem aktu o połączeniu instytucji kultury podać do publicznej wiadomości informację o zamiarze i przyczynach takiej decyzji. Połączenie instytucji kultury następuje w drodze aktu o połączeniu tych jednostek organizacyjnych wydanego przez organizatora, którego treść określa art. 19 ust 3 ustawy.