Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 maja 2015 r., sygn. IV SA/Gl 637/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik Protokolant specjalista Magdalena Nowacka-Brzeźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 maja 2015 r. sprawy ze skargi Wojewody [...] na uchwałę Zarządu Powiatu [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie powierzenia obowiązków Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie 1) stwierdza, że zaskarżona uchwała została wydana z naruszenie prawa, 2) określa, że zaskarżona uchwała nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Zarząd Powiatu w M. w dniu [...] podjął uchwałę nr [...] w sprawie powierzenia obowiązków Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w M. W podstawie prawnej tego aktu powołany został przepis art. 32 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r., nr 142, poz. 1592 ze zm. - aktualnie obowiązuje tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. z 2013 r., poz. 595 ze zm.).

W treści uchwały określono, że pełnienie obowiązków dyrektora wspomnianej instytucji powierza się M. P. od dnia 24 listopada 2011 r. do czasu powołania Dyrektora. Wskazano przy tym, że uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.

W dniu 28 maja 2014 r. Wojewoda [...] powołując się na art. 81 w związku z art. 82 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na przywołaną uchwałę żądając stwierdzenia jej niezgodności z prawem, a w szczególności z art. 122 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r., poz. 182 ze zm. - aktualnie obowiązuje tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. z 2015 r., poz. 163). W uzasadnieniu wskazał, iż przepis ten określa wymogi kwalifikacyjne dotyczące osób kierujących jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, wśród których wymienia legitymowanie się co najmniej 3-letnim stażem w pomocy społecznej oraz posiadanie specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej, ewentualnie - na mocy ust. 4 rzeczonego unormowania - posiadanie wyższego wykształcenia, a nadto ukończenie studiów podyplomowych, których program odpowiada przynajmniej minimum programowemu przewidzianemu dla specjalizacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00