Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 6 maja 2015 r., sygn. II SA/Bd 182/15

 

Dnia 6 maja 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Włodarska (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Grzegorz Saniewski sędzia WSA Leszek Tyliński Protokolant: asystent sędziego Magdalena Gadecka-Kauczor po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 maja 2015 roku sprawy ze skargi P.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie pomocy pieniężnej na zagospodarowanie w formie rzeczowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] października 2014 r. P. W. (skarżący) zwrócił się do Rejonowego Ośrodka Pomocy Społecznej w B. (ROPS) o przyznanie pomocy na zagospodarowanie w formie rzeczowej, wskazując w nim, że w 2009 r. zakończył naukę w Szkole Policealnej, w 2013 r. zdał maturę, a prośba umotywowana jest trudną sytuacja życiową.

Decyzją z dnia [...] listopada 2014 r., nr [...], działający z upoważnienia Prezydenta Miasta B. Kierownik Rejonowego Ośrodka Pomocy Społecznej odmówił pomocy na zagospodarowanie w formie rzeczowej skarżącemu. W uzasadnieniu decyzji organ przywołał brzmienie właściwych w sprawie przepisów oraz dotychczasowy stan faktyczny. Organ wskazał, że w sporządzonym przed uzyskaniem pełnoletności indywidualnym programie usamodzielniania skarżący zadeklarował, iż będzie ubiegał się o pomoc na zagospodarowanie w formie rzeczowej po zakończeniu nauki szkolnej, który to moment przewidziano na 2009 r. W 2005 r. roku doszło do weryfikacji programu, w którym skarżący powtórnie określił zamiar ubiegania się o przedmiotową pomoc po zakończeniu nauki (studiów wyższych) tj. w 2011 r. Organ ustalił, iż skarżący ukończył kształcenie w 2009 r., w związku z czym od dnia 13 maja 2009 r. uchylono pomoc na kontynuowanie nauki. Organ wskazał, iż od czerwca 2009 r. do sierpnia 2014 r. skarżący nie podejmował kontaktu z ośrodkiem w celu poinformowania go o rozpoczęciu nauki, w szczególności o podjęciu studiów wyższych. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego organ ustalił, że po zakończeniu pobierania pomocy na kontynuowanie nauki w 2009 r. skarżący usamodzielnił się w roku 2010 r., prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z synem, oraz że obecnie figuruje w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy jako bezrobotny. Wskazał, iż mimo dostrzeżenia przez organ trudnej sytuacji skarżącego, jego wniosek nie może zostać rozpatrzony pozytywnie z powodu niezrealizowania indywidualnego programu usamodzielniania - niepodjęcia studiów wyższych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00