Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 31 marca 2008 r., sygn. II SA/Kr 934/06

Za brak współdziałania osoby nie może być jednak uznana jego nieumiejętność. Nawet, gdy brak współdziałania jest ewidentny, to za przyznaniem pomocy społecznej mogą przemawiać jej cele. Brak możliwości przyznania pomocy musi być wykazany, nie może być to argument, mający uzasadniać niechęć udzielenia pomocy z uwagi na trudności występujące w relacjach z osobą jej potrzebującą. Możliwości to nie tylko środki finansowe, ale każda inna forma, która pomoże w przezwyciężeniu trudnej sytuacji i będzie zapobiegać ponownemu wystąpieniu trudnej sytuacji. Obowiązek współdziałania musi być interpretowany z uwzględnieniem zasad i celów pomocy społecznej, z dostosowaniem do konkretnej sytuacji i osoby a także formy pomocy. Z dużą ostrożnością należy oceniać brak efektywnej współpracy z niektórymi świadczeniobiorcami, zwłaszcza osobami uzależnionymi czy niepełnosprawnymi intelektualnie. 

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Tadeusz Wołek (spr) Sędziowie WSA Elżbieta Kremer NSA Piotr Lechowski Protokolant Katarzyna Dydaś po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 marca 2008 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie pomocy pieniężnej na zagospodarowanie uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji 

    

Uzasadnienie

W dniu [...] r. K. S. urodzony w dniu [...] r. złożył wniosek o przyznanie pomocy pieniężnej w związku z opuszczeniem Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w [...] z dnia [...] r. sygn. akt [...] skarżący wobec uzyskania pełnoletniości opuścił Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w [...] gdzie pozostawał w ramach orzeczonego przez ten Sąd środka wychowawczego.

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w [...] orzeczeniem z dnia [...] 2003 r. zaliczył skarżącego do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności o charakterze okresowym (wymaga zaopatrzenia w aparat [...]) ustalając, że stopień niepełnosprawności i niepełnosprawność datuje się przed 16 rokiem życia. Orzeczeniem z dnia [...] 2005 r. powtórzono orzeczenie o niepełnosprawności z tym, że o charakterze trwałym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00