Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 kwietnia 2015 r., sygn. III SA/Wa 2961/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Piotr Przybysz, Sędziowie sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant starszy referent Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi E. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 30 maja 2014 r. nr IPPB3/423-186/14-4/KK w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz E. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Skarżąca - E. sp. z o.o. w W., [...] lutego 2014 r., jako osoba planująca utworzenie spółki (w rozumieniu art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej), złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. Na wezwanie Organu interpretacyjnego z 30 kwietnia 2014 r. Skarżąca uzupełniła wniosek pismem z 30 maja 2014 r.
Opisując zdarzenie przyszłe wskazała, iż od udziałowca J. L. uzyskała pożyczki pieniężne. Skarżąca zamierza objąć udziały w nowoutworzonej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (C. sp. z o.o.) w zamian za wkład niepieniężny w formie jej przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego ("k.c."). W skład przedsiębiorstwa będą wchodzić m.in. nieruchomości budynkowe, stanowiące na dzień wniesienia aportu własność Skarżącej, a także zobowiązania z tytułu umów pożyczek zawartych z ww. udziałowcem. W rezultacie C. sp. z o.o. będzie zobowiązana do spłaty pożyczek Skarżąca nie może wykluczyć, że w dacie wymagalności umów pożyczek spółka ta nie będzie mieć wystarczających zasobów finansowych (środków pieniężnych) koniecznych do zwrotu pożyczonego kapitału i należnego pożyczkodawcy oprocentowania. W takim przypadku C. sp. z o.o. może spłacić kwoty kapitału i oprocentowania z wykorzystaniem instytucji świadczenia w miejsce wypełnienia (datio in solutum), uregulowanej w art. 453 k.c., w drodze przeniesienia przez C. sp. z o.o. na pożyczkodawcę własności nieruchomości stanowiących własność tej spółki na dzień zawarcia i wykonania datio in solutum. Wskutek zawarcia umowy (porozumienia) datio in solutum, zobowiązanie C. sp. z o.o. zostanie uregulowane (wygaśnie).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right