Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 kwietnia 2015 r., sygn. I SA/Gd 1686/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus, Sędzia NSA Alicja Stępień (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Marzena Cybulska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 8 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi Z.F. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 28 października 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 16 maja 2014 r. Z.F. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o umorzenie w całości zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013 r.

W uzasadnieniu wniosku Z.F. przedstawiła okoliczności związane z uzyskaniem przychodu z tytułu zrzeczenia się pierwszeństwa zakupu nieruchomości. Wyjaśniła, że jako jedna ze spadkobierców byłych właścicieli majątku ziemskiego wywłaszczonego na rzecz Skarbu Państwa dekretem PKWN z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej posiadała prawo pierwszeństwa nabycia od Skarbu Państwa prawa własności tego majątku, a w przypadku nie skorzystania przez spadkobierców z tego prawa majątek ten mógł kupić jego dotychczasowy dzierżawca. Ponieważ spadkobiercy nie dysponowali środkami pieniężnymi na nabycie nieruchomości zawarli w dniu 29 marca 2013 r. porozumienie z dotychczasowym dzierżawcą majątku, na podstawie którego dzierżawca zobowiązany został do wypłaty na rzecz spadkobierców ekwiwalentu pieniężnego w zamian za zrzeczenie się wszelkich praw i roszczeń do majątku ziemskiego. Z.F. otrzymała należną jej część ekwiwalentu w kwocie [...].

Wnioskodawczym wyjaśniła, że pozostając w przekonaniu, iż otrzymany przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i stanowi pewną formę odszkodowania, przekazała w ramach darowizny na rzecz syna oraz córki po połowie otrzymanego ekwiwalentu, tj. po [...] zł. Wskazała też, że córka zobowiązała się przekazać środki, jakie będą niezbędne do uregulowania ewentualnego zobowiązania podatkowego, ta jednak odmówiła przekazania środków - w związku z czym wnioskodawczyni zamierza dochodzić zwrotu darowizny z uwagi na rażącą niewdzięczność obdarowanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00