Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 marca 2015 r., sygn. VI SA/Wa 2514/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Wieczorek (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Protokolant st. sekr. sąd. Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 marca 2015 r. sprawy ze skargi "Z." sp.j. z siedzibą w R. na decyzję Głównego Lekarza Weterynarii z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie nakazu unieruchomienia zakładu leczniczego dla zwierząt oddala skargę

Uzasadnienie

Główny Lekarz Weterynarii (zwany dalej organem) decyzją z [...] maja 2014 r., Nr [...] po rozpatrzeniu odwołania "Z." Spółka Jawna z siedzibą w R. (zwaną dalej stroną/skarżącą) utrzymał w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii (zwany dalej organem I instancji) z [...] stycznia 2014 r. nakazującej unieruchomienie zakładu leczniczego dla zwierząt położonego w R.

W oparciu o wyniki kontroli przeprowadzonej w dniach 10, 12, 16-19 grudnia 2013 r. w ww. gabinecie weterynaryjnym (protokół Nr [...]) ustalono, iż strona nieprawidłowo prowadziła dokumentację obrotu detalicznego produktami leczniczymi weterynaryjnymi. Wskazane przez organ I instancji nieprawidłowości polegały na braku w ramach ww. dokumentacji zapisów odnośnie przyjęcia produktów leczniczych weterynaryjnych na stan zakładu leczniczego dla zwierząt, pomimo dokonywania ich zakupów, jak również braku zapisów odnośnie zużycia zakupionych produktów leczniczych weterynaryjnych. Nieprawidłowości dotyczyły produktów leczniczych weterynaryjnych opisanych w decyzji. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że fakt braku udokumentowania usług weterynaryjnych z użyciem powyższych produktów, jak również nieprawidłowe prowadzenie lub brak dokumentacji obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, co do sprzedaży tych produktów również dla zwierząt gospodarskich i w związku z tym nie ma pewności co do możliwości zachowania okresów karencji. Sprzedaż produktów leczniczych weterynaryjnych o kategorii dostępności wydawane z przepisu lekarza (Rp) może powodować zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, gdyż osoby nabywające tego rodzaju produkty lecznicze nie posiadają stosownej wiedzy weterynaryjnej umożliwiającej właściwe zastosowanie tych produktów. Bezpieczeństwo użycia produktów leczniczych weterynaryjnych o kategorii dostępności wydawane z przepisu lekarza (Rp) zapewnione jest wyłącznie w sytuacji prawidłowego zastosowania przez lekarza weterynarii lub pod jego nadzorem. Ponadto istnieje wysokie prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że nie zostały zachowane okresy karencji dla tkanek i produktów pozyskiwanych od zwierząt. Tylko ścisłe przestrzeganie okresu karencji daje gwarancję dostarczenia człowiekowi bezpiecznej żywności. Biorąc to pod uwagę decyzją z [...] stycznia 2014 r. [...] Wojewódzki Lekarz Weterynarii nakazał skarżącej unieruchomienie zakładu leczniczego dla zwierząt.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00