Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 lutego 2015 r., sygn. VII SA/Wa 2254/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Miron (spr.), , Sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk, Sędzia WSA Elżbieta Zielińska- Śpiewak, Protokolant st. ref. Karolina Kaca, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2015 r. sprawy ze skargi M. Z. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; III. zasądza od Wojewody [...] na rzecz M. Z. kwotę 500 zł (pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] stycznia 2014 r. Nr [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 267) oraz art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409), po rozpatrzeniu odwołania M. Z. złożonego w imieniu własnym oraz jako następca prawny rodziców J. i F. Z., utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] Nr [...] z dnia [...] sierpnia 2013 r., zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia dla [...] Spółka z o.o. na budowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego V-kondygnacyjnego z wbudowanym garażem w podziemiu i przyziemiu w konstrukcji żelbetowej monolitycznej o liczbie mieszkań 68 wraz ze zjazdem i infrastrukturą techniczną, na terenie działek nr ew. [...] i [...] z obrębu [...], położonych w [...] Dzielnicy [...] przy ul. [...].

W odwołaniu od decyzji Prezydenta Miasta [...] Nr [...] z dnia [...] sierpnia 2013 r. M. Z. zarzucił decyzji obrazę przepisów prawa budowlanego materialnego, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla osiedla [...] - [...], ustawy o ochronie środowiska oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych, wnosząc o uchylenie decyzji i umorzenie postępowania. M. Z. wskazywał na brak zgodności projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie: 1) zabudowy działki nr ew. [...] w stosunku do otaczającej ją, istniejącej zabudowy jednorodzinnej; 2) wysokości budynku - gdyż projekt przewiduje wysokość budynku liczoną od najniżej położonego wejścia, co daje jego rzeczywistą wysokość wynoszącą 19 m wraz z nadbudówkami. Ponadto, zdaniem skarżącego, pomimo dołączonych uzgodnień komunikacyjnych parametry techniczne ul. [...] wykluczają bezpieczny ruch samochodów. W dokumentacji budowlanej brak jest ponadto oceny wpływu hałasu wygenerowanego ruchem samochodów na istniejącą zabudowę jednorodzinną oraz pobliski obszar cennego drzewostanu. Zastrzeżenia skarżącego wzbudza też brak dokumentacji technicznej podlegającej uzgodnieniu z MPWiK, pomimo uzgodnień w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, bowiem za niewiarygodne, w jego ocenie, należy uznać obliczenia, według których odprowadzanie ścieków oraz wód opadowych zdoła przyjąć kanał ściekowy o średnicy 30 cm. M. Z. zwrócił też uwagę w odwołaniu, iż posadowienie fundamentów budynku przewidziane jest poniżej poziomu lustra wód podziemnych, co będzie wymagało odwodnienia wykopów i spowoduje obniżenie poziomu wód gruntowych. Wskazał, iż odwodnienie wykopów powinno być poprzedzone obowiązkiem uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Zarzucił ponadto, że projekt nie przewiduje dróg ewakuacyjnych i drogi pożarowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00