Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 maja 2017 r., sygn. II SA/Łd 986/16

Budowlane prawo

 

Dnia 17 maja 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska, Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski, Protokolant Sekretarz sądowy Izabela Bielińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2017 roku sprawy ze skargi W. F. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę. LS

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] października 2016r. nr [...] Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] sierpnia 2016r. nr [...] zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę budynku gospodarczo-garażowego, budowę instalacji elektrycznej WLZ oraz utwardzenia terenu.

Jak wynika z akt sprawy, decyzją z dnia [...] sierpnia 2016r. nr [...] Starosta [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił B. M. i K. G. pozwolenia na budowę budynku gospodarczo-garażowego, budowę instalacji elektrycznej WLZ oraz utwardzenia terenu na działce nr ewid. 141/16 (obręb [...]), przy ul. [...] w P.

W terminie prawem przewidzianym odwołanie od powyższej decyzji wnieśli J. i J. W., zarzucając zaskarżonej decyzji naruszenie przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015r. poz. 1422), dalej powoływanego jako "rozporządzenie", oraz niezgodność z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, oraz W. F., zarzucając przedmiotowej inwestycji naruszenie obowiązującego prawa budowlanego, naruszenie intencji planistycznych zawartych w zapisach obowiązującego planu miejscowego, obniżenie wartości działki i pogorszenie warunków życia oraz nieuwzględnienie przez organ I instancji wszystkich wniosków, skarg i uwag.

Powołaną na wstępie decyzją Wojewoda [...], po rozpatrzeniu odwołań J. W. i J. W. oraz W. F.., utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W motywach rozstrzygnięcia organ odwoławczy wyjaśnił, że organ I instancji prawidłowo uznał, że badana inwestycja nie narusza przepisów prawa materialnego. Przypomniał, że zamiarem inwestorów jest budowa budynku gospodarczo - garażowego o wysokości 3,5 m na działce nr ewid. 141/16, a projektowany budynek gospodarczo - garażowy usytuowany jest w granicy z działką nr ewid. 141/15 i 141/23 (działki skarżących).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00