Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 lutego 2015 r., sygn. III SA/Lu 832/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Wałejko, Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca),, Sędzia WSA Ewa Ibrom, Protokolant Asystent sędziego Radosław Kot, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 20 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi W. C. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego oddala skargę.

Uzasadnienie

UZASADENIENIE

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] [...]działając na podstawie art. 92a ust. 1, 6 i 7 ustawy o transporcie drogowym nałożył na firmę: [...] - Międzynarodowy Transport Drogowy karę pieniężną w wysokości 8000 zł (przewidzianą w załączniku nr 3 L.p. 3.3 do w/w ustawy).

W motywach rozstrzygnięcia organ I instancji wyjaśnił między innymi, że nałożenie kary pieniężnej uzasadniały ustalenia poczynione w trakcie kontroli przeprowadzonej w dniu [...] r. na autostradzie A2 [...]. Zatrzymanym do kontroli pojazdem marki Volvo o numerze rejestracyjnym [...] wraz z naczepą marki [...] o numerze rejestracyjnym [...] kierował [...]. Okazany przez niego dokument CMR wskazywał, że tego dnia wykonywany był międzynarodowy przewóz mrożonych artykułów spożywczych (głęboko zamrożonych porzeczek) z Polski do Niemiec. Kierowca pojazdu przedstawił wypis z licencji nr [...] na wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy oraz ważne do dnia [...] r. świadectwo ATP (Nr [...]) przewidziane umową o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych i o specjalnych środkach transportu przeznaczonych do tych przewozów. Ustalono również, że naczepę, w której przewożono zamrożone produkty opatrzono tabliczką poświadczającą zgodność środka transportu z normami ATP - z datą ważności do [...] r. Organ argumentował, powołując się na treść art. 87 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy o transporcie drogowym, że kierowca miał obowiązek posiadania i okazania na żądanie uprawnionego organu kontroli między innymi świadectwa ATP. Kierowca nie okazał jednak ważnego świadectwa ATP. Nieaktualną była - umieszczona na naczepie - tabliczka zgodności z umową ATP. W związku z tym zasadnym było nałożenie kary pieniężnej na przedsiębiorcę wykonującego międzynarodowy przewóz szybko psujących się artykułów żywnościowych - niezgodnie z umową ATP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00