Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. II SA/Bk 1113/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, sędzia WSA Andrzej Melezini, sędzia WSA Małgorzata Roleder (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 12 lutego 2015 r. sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji i przekazania do ponownego rozpatrzenia sprawy ustalenia warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz skarżącego A. Z. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] Wójt Gminy J. ustalił, na wniosek A. Z. (powoływanego w dalszej części też jako Inwestor), warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na zabudowie zagrodowej: rozbudowa istniejącego budynku inwentarskiego do wielkości obsady 39 DJP, w systemie bezściółkowym, z wewnętrznym zbiornikiem o pojemności 429 m3 na płynne odchody zwierzęce zlokalizowanym pod oborą oraz budowa silosu na pasze suche o pojemności 26 ton, na terenie obejmującym część działki o nr [...], położonym we wsi K. B., gmina G.
Ustalając warunki zabudowy dla planowanego zamierzenia inwestycyjnego organ I instancji wyjaśnił, że spełnia ono wszystkie przesłanki, określone w art. 61 ust. 1 pkt 2-5 u.p.z.p. Z uwagi zaś na to, że powierzchnia gospodarstwa rolnego, związanego z projektowaną inwestycją wynosi 32,28 ha i przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w gminie G. (ok. 20,56 ha) organ uznał, że w sprawie zastosowanie ma przepis art. 61 ust. 4 u.p.z.p. Jedocześnie organ I instancji stwierdził, że decyzja nie narusza przepisów odrębnych, a teren inwestycji: (-) ma dostęp do drogi publicznej; (-) nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze i nieleśne, (-) istniejące uzbrojenie terenu jest wystarczające dla planowanego zamierzenia budowlanego. W decyzji organ ustalił jednocześnie nieprzekraczalną linię zabudowy wyznaczoną przez ścianę frontową istniejącego budynku inwentarskiego przewidzianego do rozbudowy. Linie rozgraniczające teren inwestycji organ wyznaczył na mapie stanowiącej załącznik do decyzji. W uzasadnieniu decyzji wyjaśniono jednocześnie, że wnioskowane zamierzenie inwestycyjne zostało uzgodnione ze Starostą K., Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w B. Biurem Terenowym w Ł.