Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 stycznia 2015 r., sygn. IV SA/Wa 1827/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Aneta Dąbrowska, Sędziowie sędzia WSA Anna Szymańska, sędzia WSA Agnieszka Wójcik (spr.), Protokolant st. ref. Marcin Lesner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi G. L. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy - oddala skargę -
Uzasadnienie
Rada do Spraw Uchodźców decyzją z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] utrzymała w mocy decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] o odmowie nadania G. L. statusu uchodźcy, odmowie udzielenia ochrony uzupełniającej i zgody na pobyt tolerowany.
Powyższe rozstrzygnięcie oparte zostało na następujących ustaleniach faktycznych i ocenach prawnych.
G. L., obywatelka [...], narodowości [...], w dniu 11 kwietnia 2014 r. złożyła wniosek o nadanie jej statusu uchodźcy, ponieważ: "na [...] jest sytuacja polityczna niepewna. Za odmowę otrzymania [...] paszportu (władze zmuszają, żeby wnioskować o wydanie [...] paszportu) grożą zabiciem obywateli - i nawet zabijają na ulicy. Banki są zamknięte; nacjonalizują - od 2 miesięcy nie otrzymaliśmy świadczeń socjalnych. Nowe władze nie robią nic dla uchodźców. Czuję się zagrożona, ponieważ moje bezpieczeństwo jest niepewne. Może wybuchnąć wojna [...]. Najbardziej bliska kultura [...] to kultura polska. Moja córka planuje ślub w [...] z obywatelem [...]. Jeśli zostałabym na [...] nie mogłabym mieć bliskich kontaktów z córką. Marzeniem córki jest to, żebym przyjechała do [...]". Z wniosku wynika ponadto, że skarżąca była prześladowana; nie brała czynnego udziału w działaniach wojennych, nie należała do żadnej partii politycznej, była natomiast członkiem organizacji artystyczno-kulturalnej "[...]" w latach 2012-2014. Nie stosowano wobec niej przemocy fizycznej lub psychicznej. Wnioskodawczyni oświadczyła, że nigdy nie była zatrzymywana ani aresztowana, nie była skazana wyrokiem sądu, nie było prowadzone wobec niej postępowanie sądowe lub administracyjne. Kraj pochodzenia wnioskodawczyni opuściła 10 kwietnia 2014 r., na podstawie paszportu, wydanego przez władze kraju pochodzenia w dniu [...] sierpnia 2010 r. Z wniosku wynika ponadto, że skarżąca przed wyjazdem z kraju pochodzenia mieszkała na [...] w miejscowości [...] (od 2010 r. do 2014 r.). Ponadto oświadczyła, że jest inwalidką III grupy, w 2007 r. usunięto jej prawą pierś. W kraju pracowała jako animator kultury w kółku artystycznym, w domu kultury, posiada wyższe wykształcenie. Wyjeżdżała za granicę w celach turystycznych w 2010 r.