Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 grudnia 2010 r., sygn. V SA/Wa 1254/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Andrzej Kania, Sędzia WSA - Izabella Janson, Sędzia WSA - Joanna Zabłocka (spr.), Protokolant spec. - Mariusz Dzierzęcki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi M. O. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie wydalenia z terytorium RP; oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu [...].12.2009r. Wojewoda W., po rozpatrzeniu wniosku Komendanta Placówki Staży Granicznej w P. z dnia [...].11.2009r. wydał decyzję Nr [...] orzekającą o wydaleniu M. O.z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podnosząc, iż wobec Cudzoziemki zachodzą przesłanki z art. 88 ust. 1 pkt 1, ustawy o cudzoziemcach, ponieważ przebywała Ona na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez wymaganych prawem zezwoleń.
Od powyższego rozstrzygnięcia pełnomocnik M.O. wniósł odwołanie do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców wnosząc o: uchylenie zaskarżonej decyzji i oddalenie wniosku Komendanta Placówki Straży Granicznej w P.o wydalenie Zainteresowanej z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji oraz zawieszenie postępowania w sprawie w trybie art. 97 § 1 pkt 4 Kpa do czasu wydania prawomocnej decyzji w sprawie udzielenia Stronie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Ponadto pełnomocnik Cudzoziemki zarzucił Wojewodzie W. naruszenie przepisów prawa stwierdzając, iż Wojewoda W. rozpatrując sprawę naruszył postanowienia art. 53a ust. 2 pkt 2 ustawy o cudzoziemcach, gdyż nie uwzględnił szczególnej wyjątkowej sytuacji osobistej Cudzoziemki, jaką jest zdaniem pełnomocnika odbywanie nauki języka polskiego w celu podjęcia studiów wyższych w Polsce oraz naruszył art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o cudzoziemcach wydając decyzję orzekającą o wydaleniu Strony z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pomimo toczącego się postępowania w sprawie o udzielenie Zainteresowanej zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. W ocenie pełnomocnika Cudzoziemki Wojewoda W. naruszył również przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, gdyż nie poinformował w sposób dostateczny Strony o przysługujących Jej prawach (art. 9 Kpa), nie zawiesił postępowania w sprawie do czasu zakończenia postępowania w sprawie o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony (art. 97 § 1 pkt 4 Kpa), nie wezwał Zainteresowanej do zapoznania się z materiałem dowodowym zgromadzonym w sprawie (art. 10 i 81 Kpa), nie zebrał i nie rozpatrzył w sposób wyczerpujący zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego (art. 7 i 77 Kpa ) i wykorzystał informacje zawarte we wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, w szczególności dotyczące nielegalnego pobytu Cudzoziemki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez wszczęcie postępowania w sprawie wydalenia M. O. z Polski przez co naruszył zasadę zaufania obywateli do organów państwa (art. 8 Kpa).