Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 stycznia 2015 r., sygn. II SA/Lu 160/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Czaja, Sędziowie Sędzia WSA Robert Hałabis (sprawozdawca),, Sędzia SO del. Arkadiusz Mrowiec, Protokolant Asystent sędziego Kazimierz Marszałek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. po rozpatrzeniu odwołania J. S. utrzymało w mocy wydaną z upoważnienia Burmistrza Miasta B. decyzję Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w B. z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] - w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej w formie zasiłku celowego.

W toku postępowania organ I instancji ustalił, że J. S. prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe i zamieszkuje w mieszkaniu po zmarłej matce. Figuruje w rejestrze osób bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie Pracy - Filia w B., gdzie jest zarejestrowana od dnia [...] stycznia 2011 r. jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku z tytułu pozostawania bez pracy. Orzeczeniem z dnia [...] listopada 2013 r. (nr [...]) Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności z siedzibą w L. zaliczył ją do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności do 30 listopada 2017 r., z możliwością wykonywania zatrudnienia w warunkach pracy chronionej. Ustalono, że stan zdrowia J. S. nie uległ pogorszeniu w stosunku do stanu stwierdzonego poprzednim orzeczeniem w tym przedmiocie. Tym samym skarżąca spełnia przesłanki zawarte określone w art. 7 pkt 1, 4 i 5 ustawy o pomocy społecznej (ubóstwo, bezrobocie, niepełnosprawność). Jest pod stałą kontrolą lekarską, a jej miesięczne wydatki w badanym okresie stanowiły opłaty z tytułu czynszu, który był pokrywany z dodatku mieszkaniowego oraz wydatki na żywność, pokrywane w miarę możliwości finansowych. Nie zgłosiła ona żadnych zaległości z tytułu wydatków za leki oraz opłaty energii elektrycznej w odniesieniu do potrzeb zgłoszonych we wniosku z dnia 28 czerwca 2011 r. będącego przedmiotem rozpatrywanej sprawy oraz bieżących zaległości. Dochód netto J. S. za miesiąc maj 2011 r. wynosił tylko 158,19 zł i objął kwotę dodatku mieszkaniowego przyznanego przez Urząd Miasta w B. decyzją z dnia [...] marca 2011 r. (znak: [...]). Tym samym nie zostało przekroczone kryterium dochodowe osoby samotnie gospodarującej w wysokości 542 zł, ustalone zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00