Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 stycznia 2019 r., sygn. II SA/Łd 886/18
Pomoc społeczna
Dnia 29 stycznia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Magdalena Sieniuć (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Teresa Porczyńska, Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski, , Protokolant Starszy sekretarz sądowy Aneta Panek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 stycznia 2019 roku sprawy ze skargi J. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy w formie zasiłku celowego 1. oddala skargę; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi adwokatowi J. Mi. prowadzącemu Kancelarię Adwokacką w Ł. przy ul. [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych, powiększoną o należny podatek od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu. a.tp.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...], nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji z dnia [...] odmawiającą przyznania pomocy finansowej w formie zasiłku celowego na zakup gazu, doładowania do energii, wypłaty zasiłku celowego za 6 miesięcy oraz uregulowanie należności sądowych za mieszkanie.
Jak wynika z akt sprawy, wnioskiem z dnia 7 maja 2018 r. J. P. zwrócił się do organu I instancji o udzielenie pomocy na zakup gazu, karty ładowania licznika elektrycznego oraz o wypłacenie 6 miesięcznego zasiłku celowego na opłacenie zaległości w opłatach za mieszkanie w wysokości 2.976,23 zł i 47,00 zł opłat sądowych.
Decyzją z dnia [...] Prezydenta Miasta S. odmówił przyznania J. P. wnioskowanej pomocy. Jako przyczynę odmowy wskazano dysproporcję między udokumentowaną wysokością dochodu a sytuacją majątkową wnioskodawcy.
Od powyższej decyzji J. P. wniósł odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S., w którym podniósł, że wypłacany mu zasiłek nie wystarcza nie tylko na dokonywanie opłat za mieszkanie, ale także na zakup gazu, elektryczności i leków. Przeznacza go przede wszystkim na zakup żywności. Dlatego też zwrócił się o przekazanie na rzecz [...] Spółdzielni Mieszkaniowej [...] miesięcznych zasiłków celowych tytułem zaległości za mieszkanie (około 4.000 zł). Ponadto wyjaśnił, że "znalezione" w rzeczach po zmarłej matce pieniądze należą do jego córki N. P. jako spadkobierczyni po jego matce H. Pieniądze te "pożyczył" od córki. Ponadto skarżący powołał się na swoje inwalidztwo.