Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 20 stycznia 2015 r., sygn. II SA/Bk 993/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Mieczysław Markowski, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, sędzia WSA Marek Leszczyński (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi L. R. na decyzję Wojewody P. z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości oddala skargę
Uzasadnienie
Wojewoda P. decyzją z dnia [...] lipca 2014 r., nr [...], utrzymał w mocy decyzję Starosty W., wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej, z dnia [...] maja 2014 r., znak: [...], w sprawie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości gruntowej położonej w obrębie geod. N. R., gmina W. M., oznaczonej jako działka o nr geod. [...] o pow. ogólnej 0,5960 ha i nr geod. [...] o pow. ogólnej 0,5200 ha, stanowiącej własność L. R., poprzez udzielenie Polskim Sieciom E. S.A.
z siedzibą w K. - J. zezwolenia na przeprowadzenie prac budowlanych polegających na przeciągnięciu przewodów fazowych i odgromowych nad nieruchomością w pasie technologicznym linii o zajętości 0,0888 ha w dz. nr [...] i 0,1339 ha w dz. nr [...], związanych z budową napowietrznej linii elektroenergetycznej 400 kV N.-O., wraz z rozbudową stacji 400/110 kV N.
Decyzja Wojewody P. została wydana przy następujących ustaleniach stanu faktycznego i ocenie prawnej sprawy.
Wnioskiem z dnia [...] września 2013 r. Polskie Sieci E. S.A. z siedzibą w K. - J. (dalej: spółka, inwestor) wniosły o zezwolenie na zajęcie ww. części nieruchomości w celu budowy napowietrznej linii elektroenergetycznej 400 kV N.-O. wraz z rozbudową stacji 400/110 kV.
Decyzją z dnia [...] listopada 2013 r., znak: [...], Starosta W.i, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, udzielił spółce zezwolenia na czasowe zajęcie ww. nieruchomości w celu przeprowadzenia określonych wyżej prac budowlanych. Po rozpatrzeniu odwołania Wojewoda P. decyzją z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...], uchylił decyzję organu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Organ odwoławczy wskazał m.in., że organ I instancji błędnie dokonał podziału art. 124 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.) na punkty oraz zarzucił brak załącznika graficznego, który określałby terytorialny zakres ograniczenia sposobu korzystania przez właściciela z nieruchomości. Podkreślił też, że konstrukcja przepisów art. 124 ust. 1 i 1a u.g.n. powoduje, że występują dwie decyzje, jedna zezwalająca na wejście na teren nieruchomości i dokonanie określonych prac i druga, pozwalająca na niezwłoczne zajęcie nieruchomości, której nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.