Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 grudnia 2014 r., sygn. VI SA/Wa 1477/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Fronczyk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Protokolant ref. staż. Julia Murawska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi M.T. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] marca 2012 r. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej udzielił R. z siedzibą w P. prawa ochronnego na słowny znak towarowy CASTELLO nr [...], o czym ogłoszono w "Wiadomościach Urzędu Patentowego" w dniu [...] lipca 2012 r.

W dniu [...] stycznia 2013 r. M. GmbH z siedzibą w O. (Niemcy) złożyła sprzeciw wobec ww. decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na słowny znak towarowy CASTELLO nr [...]. Jako podstawę prawną sprzeciwu Spółka z O. powołała art. 246 w związku z art. 132 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (t. j.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.), stwierdzając, że przedmiotowy znak towarowy nie spełnia ustawowych warunków wymaganych do jego rejestracji, ponieważ jest podobny do używanych przez nią znaków towarowych. Spółka jest bowiem uprawniona z tytułu rejestracji znaku towarowego słowno - graficznego MONTE CASTELLO nr [...], wyznaczonego na Unię Europejską za nr [...], z pierwszeństwem od dnia [...] kwietnia 2009 r., oraz znaku towarowego słownego wspólnotowego MONTE CASTELLO nr [...], z pierwszeństwem od dnia [...] kwietnia 2007 r., w Polsce ze starszeństwem od dnia [...] października 1996 r. Zainteresowana podniosła, że sporny znak towarowy CASTELLO służy do oznaczania towarów i usług w klasach 30 i 35, natomiast MONTE CASTELLO w klasach 29, 30, 31 i 32 MKTiU, co - w jej ocenie - oznacza, że towary w klasie 30 spornego znaku są częściowo identyczne - w zakresie obejmującym kawę i powiązane z nią produkty, i częściowo podobne - w odniesieniu do cukru, ciastek i wyrobów cukierniczych. Zdaniem Spółki, sprzeciw jest uzasadniony, gdyż w porównywanych znakach towarowych elementem dominującym jest słowo "CASTELLO", które wskazuje na podobieństwo samych oznaczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00