Wyrok WSA w Kielcach z dnia 4 grudnia 2014 r., sygn. I SA/Ke 639/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Jagiełło, Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec (spr.), Sędzia WSA Ewa Rojek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Celestyna Niedziela, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości; 3. przyznaje od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach) na rzecz adwokata M. K. kwotę 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć 20/100) złotych, w tym 55,20 (pięćdziesiąt pięć 20/100) złotych podatku od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
1. Decyzja organu administracji publicznej i przedstawiony przez ten organ tok postępowania
1.1. Dyrektor Izby Skarbowej w K. decyzją z [...] r.
nr [...] utrzymał mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego
w J. z [...] r. [...], którą odmówił J.S. umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku od towarów i usług za wrzesień, grudzień 2002 r., sierpień, październik, listopad, grudzień 2003 r., marzec, kwiecień, maj, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2004 r., marzec, maj, czerwiec, sierpień, listopad, grudzień 2005 r. oraz marzec, kwiecień 2006 r. w łącznej kwocie 32.796,40 zł wraz z odsetkami za zwłokę w kwocie 27.512 zł.
1.2. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że postępowanie w przedmiocie umorzenia zaległości zostało zainicjowane wnioskiem J. S. z 28 maja 2011 r., uzasadnionym utratą płynności finansowej prowadzonego przedsiębiorstwa na skutek nieuregulowania należności za wykonane usługi budowlane na rzecz Gminy M., a w konsekwencji niemożnością realizowania kolejnych usług budowlanych, przebytą ciężką chorobą, operacją, stwierdzonym znacznym stopniem niepełnosprawności, niskimi dochodami żony oraz jej niepełnosprawnością, trudną sytuację finansową w związku koniecznością ponoszenia znacznych wydatków związanych z ciągłą rehabilitacją i leczeniem.