Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Gd 726/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie: Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski (spr.) Sędzia WSA Jolanta Górska Protokolant Starszy sekretarz sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2014 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi Skarbu Państwa - Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo na decyzję Wojewody z dnia 4 września 2014 r., nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w sprawie robót budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 4 września 2014 r. Wojewoda utrzymał w mocy decyzję Starosty B. z dnia 22 lipca 2014 r. wnoszącą sprzeciw wobec zgłoszenia przez Nadleśnictwo "L" z siedziba w Ł. zamiaru wykonania robót budowlanych w zakresie śladowego utwardzenia niewydzielonego terenu leśnego płytami yombo, stanowiącego drogę lesną nr [...] w Leśnictwie Ś., gmina K., na działkach nr 1, 2, 3, 4, 5, obręb W.

W uzasadnieniu powyższej decyzji wyjaśnił, że organ stopnia powiatowego postanowieniem z dnia 26 czerwca 2014 r. wezwał inwestora do uzupełnienia zgłoszenia między innymi o szczegółowe określenie robót budowlanych objętych zgłoszeniem. Wnioskodawca nie wykonał należycie obowiązku uzupełnienia zgłoszenia, poprzez niesprostowanie treści zgłoszenia w zakresie działek nr 2 i 3. W zakresie oświadczenia inwestor zgłoszenie uzupełnił, jednak nie odniósł się do działek w treści samego zgłoszenia.

Organ odwoławczy wyjaśnił, że istotą rozstrzygnięcia organu pierwszej instancji jest sprzeciw w oparciu o art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r., poz. 1409 ze zm.) - dalej jako ustawa - Prawo budowlane. Przywołując definicję drogi z art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2013 r., poz. 260 ze zm.) organ wskazał, że drogi tak jak inne obiekty budowlane, powstają w wyniku prowadzenia robót budowlanych z zastosowaniem wyrobów budowlanych. Budowlą będzie również droga w lesie, jeżeli będzie spełniać powyższe cechy, bowiem z punktu widzenia prawa budowlanego nie ma znaczenia, czy droga jest budowlana w lasach czy poza ich terenem. Budowa takiej drogi wymaga uzyskania pozwolenia na budowę na podstawie art. 28 ustawy - Prawo budowlane. Inny charakter ma jednak droga leśna, która powstała jedynie w wyniku poruszania się ludzi lub pojazdów po gruncie. Nie należy jej kwalifikować jak obiekt budowlany i tym samym nie podlega przepisom prawa budowlanego. Natomiast wykonanie przy użyciu wyrobów budowlanych nowej nawierzchni o większej twardości, mającej charakter niepodzielny i trwały (np. wylanie warstwy kamienno-żużlowej związanej betonem lub ułożenie kostki brukowej) należy traktować jako budowę nowego obiektu budowlanego (drogi w rozumieniu prawa budowlanego) wymagającą uzyskania pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00