Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 listopada 2014 r., sygn. IV SA/Wa 1798/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Aneta Dąbrowska (spr.), Sędziowie sędzia WSA Alina Balicka, sędzia WSA Agnieszka Wójcik, Protokolant st. ref. Marcin Lesner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2014 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na osiedlenie się - oddala skargę -
Uzasadnienie
Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców decyzją z dnia [...] czerwca 2014 r. - zaskarżoną skargą przez M. K. (zwanego dalej także skarżącym) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2012 r., którą odmówiono M. K. udzielenia zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Stan sprawy przedstawia się następująco:
Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] grudnia 2012 r. odmówił M. K. udzielenia zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji stwierdził, że skarżący co prawda zadeklarował posiadanie narodowości polskiej oraz wykazał posiadanie związków z polskością, jednak nie przedstawił dokumentów, z których wynikałoby, że jedno z jego rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej, a tym samym nie udokumentował posiadania polskiego pochodzenia.
Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców w decyzji z dnia [...] sierpnia 2013 r. utrzymał w mocy decyzję z dnia [...] grudnia 2012 r.
W wyroku z dnia 30 stycznia 2014 r. (sygn. akt IV SA/Wa 2577/13) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję z dnia [...] sierpnia 2013 r. i wskazał, że podziela stanowisko organu, iż skarżący nie udokumentował jednoznacznie polskiego pochodzenia przodków, gdyż nie nadesłał dokumentów, w wystarczający sposób wskazujących na polską narodowość lub obywatelstwo jego przodków. W ocenie Sądu na aprobatę zasługiwało także twierdzenie organu, że w sprawie udokumentowano jedynie, że prababcia skarżącego (babcia B. K., ojca skarżącego) posiadała narodowość polską, a tym samym skarżący nie wypełnił wymogu określonego w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji, gdyż w sprawie nie przedstawiono dokumentów potwierdzających, iż co najmniej jedno z jego rodziców, albo dziadków lub dwoje pradziadków posiadało polską narodowość.