Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 czerwca 2014 r., sygn. IV SA/Wa 732/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak, Sędziowie sędzia WSA Piotr Korzeniowski, sędzia WSA Beata Sobocha (spr.), Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi O. M. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na osiedlenie się - oddala skargę -

Uzasadnienie

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców decyzją z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] wydaną na podstawie art. 52 ust. 5 w zw. art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja Rzeczypospolitej (Dz.U.1997.78.483) dalej Konstytucja oraz art. 127 § 2 i art. 138 § 1 pkt. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 267) dalej k.p.a. po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez adw. M. Z., pełnomocnika O. M. od decyzji Wojewody S. z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] orzekającej o odmowie udzielenia skarżącemu zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej postanowił utrzymać w mocy zaskarżaną decyzję

O. M. w dniu [...] kwietnia 2012 r. wniósł wniosek do Wojewody S. o udzielenie mu zezwolenia na osiedlenie się. W uzasadnieniu skarżący wskazał okoliczność posiadania pochodzenia polskiego po matce, babce i dziadku.

Wojewoda S. decyzją dnia [...] sierpnia 2012 r., nr [...] postanowił skarżącemu odmówić udzielenia zezwolenia na osiedlenie się.

Organ I instancji w uzasadnieniu zwrócił uwagę na podstawę do udzielenia wnioskowanego zezwolenia, którą stanowi art. 52 ust. 5 Konstytucji. Zdaniem Wojewody S., z uwagi na brak przepisów rangi ustawowej, na podstawie których stwierdzono by polskie pochodzenie cudzoziemców, konieczne było zastosowanie posiłkowo przepisów ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji (Dz.U. z 2004 r. Nr 53, poz. 532 z póżn. zm.) dalej ustawy o repatriacji. Organ I instancji wyjaśnił, że z art. 5 ustawy o repatriacji należy wywieść trzy kumulatywne przesłanki polskiego pochodzenia:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00