Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 listopada 2014 r., sygn. IV SA/Wa 1772/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Krystyna Napiórkowska, Sędziowie sędzia WSA Jakub Linkowski, sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec (spr.), Protokolant ref. staż. Paweł Smulski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2014 r. sprawy ze skargi M. I. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na osiedlenie się na terytorium RP oddala skargę
Uzasadnienie
UZASADNIENIE
Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzją z dnia [...].06.2014 r. Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców (zwany dalej Szefem Urzędu) utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...].04.2014 r., orzekającą o odmowie udzielenia cudzoziemcowi - M. l. zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Stan sprawy przedstawia się następująco.
Wojewoda [...] decyzją z dnia [...].04.2014 r. odmówił udzielenia cudzoziemcowi przedmiotowego zezwolenia, zarzucając że M. l. nie posiada związków z polskością. Wojewoda stwierdził natomiast, że cudzoziemiec udokumentował posiadanie przez jego przodków polskiego obywatelstwa.
Stanowisko to potwierdził organ odwoławczy.
Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców wyjaśnił, iż w trakcie przedmiotowego postępowania cudzoziemiec dołączył swój akt urodzenia, wydany w dniu [...].12.1995 r., z którego wynika, że jego ojcem jest pan A. I. (narodowości [...]). Do akt sprawy dołączono także akt urodzenia ojca pana M. l., wydany w dniu [...].10.1974 r., z którego wynika, że matka pana A. I., jednocześnie babka zainteresowanego - pani T. I. jest narodowości polskiej.
Wobec tego Szef Urzędu zgodził się ze stwierdzeniem organu I instancji, iż pan M. l. wykazał polskie pochodzenie przodków i spełnił tym samym jedną z przesłanek wskazanych w art. 5 ust. 1 ustawy o repatriacji.
Sporną kwestią w sprawie jest natomiast istnienie związków z polskością, posiadanych przez wnioskodawcę. W dniu [...].02.2014r. M. l. został przesłuchany do protokołu w języku polskim i zeznał, że polskie pochodzenie ma ze strony matki ojca tj. swojej babki, jednak jego matka także ma polskie pochodzenie, lecz w chwili obecnej poszukuje dokumentów, potwierdzających ten fakt. Cudzoziemiec nie posiada Karty Polaka, podstaw języka polskiego uczyła go babka ze strony matki, natomiast na obecnym poziomie nauczył się tego języka na kursach. Rodzice zainteresowanego posługują się obecnie językiem polskim, ojciec w lepszym stopniu, matka zna ten język od około roku. M. l. podjął naukę języka polskiego w celu podjęcia studiów w Polsce. W domu rodzinnym cudzoziemca używano języka polskiego w trakcie okazjonalnych spotkań rodzinnych u babki ze strony ojca. Z kolei ojciec cudzoziemca nie zamieszkiwał z rodziną przez kilka lat, a po jego powrocie czasami próbowali rozmawiać po polsku, gdyż ojciec uznał, że synowi przyda się znajomość języka polskiego. Babka cudzoziemca ze strony matki także trochę go uczyła, lecz widywał się z nią okazyjnie, na wakacjach. Obecnie w rodzinie rozmowy częściej odbywają się w języku polskim, gdyż jego matka chce "trenować język polski". Cudzoziemiec zadeklarował, iż jest wyznania katolickiego, wiedział od dziecka, że babcia ma polskie pochodzenie, jednak nie umiał określić, czy czuje się on Polakiem, gdyż lubi [...]. Cudzoziemiec stwierdził, że dla niego związek z polskością to język i tradycje oraz to, że mu podoba się ten "kraj", zamierza tu zostać, studiować i ubiegać się następnie o polskie obywatelstwo.