Wyrok WSA w Łodzi z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. III SA/Łd 861/14
Dnia 27 listopada 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Cisowska - Sakrajda (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, , Protokolant specjalista Aneta Brzezińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2014 roku sprawy ze skargi M. L. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wymeldowania oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta P. z dnia [...] o odmowie wymeldowania A. M. z pobytu stałego w lokalu nr 75 przy ul. A 17/23 w P.
W uzasadnieniu tej decyzji, przedstawiając dotychczasowy przebieg postępowania podniósł, że w dniu [...] do organu meldunkowego wpłynął wniosek M. L., współwłaściciela lokalu nr 75 przy ul. A 17/23 w P., o wymeldowanie z pobytu stałego pod wskazanym adresem byłej żony - A. M. Wnioskodawca podkreślił, że była żona w 2011r. wyprowadziła się z lokalu. Małżeństwo zostało rozwiązane przez sąd w 2012r., a uczestniczka postępowania w 2013r. zabrała z mieszkania wszystkie swoje rzeczy osobiste oraz przebywa pod innym adresem.
W wyniku przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i analizy zgromadzonych dowodów, Prezydent Miasta P. wydał w dniu [...] decyzję o odmowie wymeldowania Al. M. z pobytu stałego w lokalu nr 75 przy ul. A 17/23 w P. Według niego stwierdził, że wobec Al. M. nie występują przesłanki z art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych uzasadniające wymeldowanie jej z pobytu stałego, bowiem nie opuściła ona trwale i dobrowolnie lokalu. Uczestniczka postępowania czasowo nie przebywała w mieszkaniu z powodu wymiany kluczy w drzwiach przez byłego męża. Uzyskała dostęp do lokalu, bowiem Sąd Rejonowy w P. nakazał M. L. wydanie kluczy do mieszkania i umożliwienie byłej żonie swobodne korzystanie z lokalu (sygn. akt. [...]).
W odwołaniu od tej decyzji M. L. zarzucił organowi pierwszej instancji naruszenie art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz art. 7, art. 8 i art. 77 k.p.a. poprzez naruszenie zasady zaufania do działań organów administracji, a także niepodjęcie wszelkich niezbędnych działań zmierzających do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy. Skarżący wniósł o dopuszczenie dowodu z dokumentu - postanowienia Sądu Rejonowego w P. z dnia [...] (sygn. akt [...]) oraz wymeldowanie uczestniczki postępowania z pobytu stałego w spornym lokalu. Skarżący podkreślił m.in., że organ nie ustalił daty opuszczenia przez byłą żonę lokalu i okresu nieprzebywania w nim. Ponadto sprawa o przywrócenie posiadania, z wniosku uczestniczki postępowania, została przez sąd umorzona (sygn. akt [...]). Uczestniczka postępowania opuściła lokal na przełomie października i listopada 2011r., a wyprowadzka była jej suwerenną decyzją, spowodowaną konfliktem rozwodowym. Uczestniczka postępowania dobrowolnie i trwale opuściła lokal.