Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 listopada 2014 r., sygn. II SA/Gl 589/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędziowie Sędzia WSA Piotr Broda (spr.),, Sędzia WSA Włodzimierz Kubik, Protokolant Izabela Maj-Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2014 r. sprawy ze skargi A.F. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty L. z dnia [...] r., nr [...]; 2) orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3) zasądza od Wojewody [...] na rzecz skarżącego kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 15 kwietnia 2009 r. A. F. zwrócił się do Starosty [...] o zwrot wywłaszczonej nieruchomości położonej w L. przy ul. [...], oznaczonej jako działki nr [...] i [...].

Jak wynika z akt sprawy w 2008 r. nastąpił podział działki nr [...] na działki nr [...] i nr [...], zaś na rozprawie administracyjnej w 2012 r. A. F. sprecyzował swój wniosek wnosząc o zwrot działek nr [...] i [...].

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] organ pierwszej instancji, działając na podstawie art. 142 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102 poz. 651 ze zm.) odmówił zwrotu działek nr [...] i [...]. W uzasadnieniu tej decyzji wskazał, że na podstawie decyzji Naczelnika Miasta L. z [...] r. przedmiotowa nieruchomość została wywłaszczona na rzecz Skarbu Państwa pod budowę kotłowni rejonowej w L., według planu realizacyjnego zatwierdzonego decyzją Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego w C. z [...] r. W oparciu o oględziny terenu w 2009 r. i 2012 r. stwierdzono, że zgodnie z I etapem w/w planu działka nr [...] jest wybetonowanym placem składowym opału. Na działce nie było natomiast taśmociągu gospodarki placowej i taśmociągu przestawnego, przewidzianych w II etapie tego planu. Również działka nr [...] jest wybetonowanym placem składowym opału, na którym od strony wschodniej znajduje się podziemny tunel nawęglania. Natomiast działka nr [...] jest częściowo zajęta pod wybetonowany plac składowy opału oraz betonowe ogrodzenie, za którym niezagospodarowany grunt stanowi poszerzenie ul. [...] - drogi powiatowej. Według organu pierwszej instancji te dwie ostatnie działki zostały zagospodarowanie zgodnie z planem realizacyjnym. Organ wskazał ponadto na protokół zgłoszenia do odbioru placu składowego opału z 1988 r., zgłoszenia odbiorów technicznych kotłów wodnych z 1987 r. i 1989 r., a także protokół z przesłuchania świadka będącego wieloletnim pracownikiem ciepłowni. W oparciu o te dowodowy uznał, że na przedmiotowych działkach został zrealizowany cel określony w decyzji o ich wywłaszczeniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00