Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 października 2014 r., sygn. I SA/Wr 1798/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędzia WSA Marta Semiczek, Protokolant: sekretarz sądowy Katarzyna Wilczek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 września 2014 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. z/s w O. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 31 marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych: oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest indywidualna interpretacja, wydana na wniosek A Spółki z o.o. z/s w O., przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów, dotycząca wykładni przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 74. poz. 397 ze zm.), powoływana jako u.p.d.o.p..
We wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej strona wskazała, że działa w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, produkując systemy bezpieczeństwa montowane w pojazdach (poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa). Jest członkiem Grupy kapitałowej, która odpowiadając na zapotrzebowanie koncernów samochodowych występuje w przetargach na dostawę wyrobów, ich produkcję powierza jednej lub kilku spółkom Grupy. Zamówienia od koncernów samochodowych mają charakter otwarty, to znaczy, że czas trwania dostaw nie jest zdefiniowany, a zapotrzebowanie jest ustalane na podstawie prognoz sprzedaży. Jedna ze spółek Grupy świadczy na rzecz strony usługi zarządcze obejmujące: doradztwo i wsparcie w zakresie integracji funkcji zakupów celem uzyskania efektu synergicznego wielkości zarządzania i mocy produkcyjnych oraz poprawy konkurencyjności, usługi i wsparcie w zakresie tworzenia powiązań między zakupami, logistyką i jakością w odniesieniu do funkcji pełnionych przez dostawcę, usługi i pomoc w rozwoju sieci dostawców, zakresu obowiązków dostawcy i standaryzacji procedur. Do produkcji spółka wykorzystuje materiały nabywane od dostawców, wyszukiwanych przez spółkę zarządczą. Każdy proces produkcji wymaga dostaw od certyfikowanego podmiotu, tj. zaakceptowanego przez koncern samochodowy. Proces akceptacji jest czasochłonny, z uwagi na okres opracowywania wzorów; produkcji testowej; kontroli jakości i zatwierdzania; innych czynności narzucanych przez koncern samochodowy. Jednym z takich dostawców jest niemiecka spółka B. Skarżąca wdrożyła także system "[...]", będący elementem strategii produkcji, celem zmniejszenia jej kosztów, poprzez redukcję wydatków magazynowania towarów, nie posiada zatem nadmiernych zapasów.