Orzeczenie
Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 16 października 2014 r., sygn. I SA/Rz 715/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz / spr./ Sędziowie WSA Tomasz Smoleń WSA Jarosław Szaro Protokolant sekr. sąd. Eliza Kaplita-Wójcik po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 października 2014r. sprawy ze skargi Gminy J. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2014r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) określa, że interpretacja wymieniona w pkt. 1) nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącej Gminy J. kwotę 440 (słownie: czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Minister Finansów, interpretacją indywidualną z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...], uznał za nieprawidłowe stanowisko Gminy J. - zwanej dalej skarżącą lub Gminą, odnośnie jej pytania, dotyczącego możliwości odliczenia wydatków poniesionych przez nią na modernizację i rozbudowę targowiska, a także zastosowania "klucza" w celu określenia części podatku naliczonego oraz prawa do dokonania korekty rozliczenia podatku. Jednocześnie organ uznał za prawidłowe stanowisko skarżącej odnośnie do opodatkowania podatkiem od towarów i usług odpłatnego udostępniania stanowisk handlowych, za poborem opłaty rezerwacyjnej.
Wnioskiem z dnia 14 stycznia 2014 r. skarżąca zwróciła się do Ministra Finansów o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w zakresie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług, formułując następujące pytania:
• czy udostępnianie stanowisk handlowych za poborem opłaty rezerwacyjnej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?
• czy skarżącej będzie przysługiwać prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług, wykazanego na fakturach dokumentujących wydatki poniesione na rozbudowę i modernizację targowiska; w przypadku negatywnej odpowiedzi na to pytanie, skarżąca zwróciła się o wyjaśnienie w jaki sposób i z zastosowaniem jakiego klucza powinna określić część podatku naliczonego, podlegającą odliczeniu i czy będzie miała prawo odliczyć podatek naliczony, poprzez korektę okresów w których powstał obowiązek podatkowy, w odniesieniu do wydatków poniesionych w przeszłości na realizację inwestycji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right