Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 sierpnia 2014 r., sygn. II SA/Wr 325/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Sędziowie Sędzia WSA Olga Białek Sędzia WSA Alicja Palus (sprawozdawca) Protokolant starszy sekretarz sądowy Małgorzata Boaro po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 sierpnia 2014 r. sprawy ze skargi J.P. na uchwałę Rady Miejskiej W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla O. we W. oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] r. Rada Miejska W., działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 1996 r., Nr 13, poz. 74 ze zm.) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm.) w związku z uchwałą Nr [...] Rady Miejskiej W. z dnia [...] roku w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla O. we W. podjęła uchwałę Nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla O. we W.

Pismem z dnia 29 lipca 2013 r. J. P. wezwał Radę Miejską W. do usunięcia naruszenia prawa powyższym aktem, które to wezwanie nie zostało uwzględnione uchwałą Rady Miejskiej W. Nr [...] z dnia [...] r.

W tak kształtujących się okolicznościach pismem z dnia [...] r. J. P. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na wyżej opisaną uchwałę w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla O. we W.

W uzasadnieniu skarżący podał, że w zaskarżonej uchwale teren oznaczony symbolem 5 KD przeznaczony został pod drogę niepubliczną, natomiast wrysowanie w planie drogi i opisanie, że jest to droga klasy dojazdowej sugeruje właścicielom tego terenu i potencjalnym nabywcom działek przyległych, że planuje się drogę publiczną.

Zdaniem skarżącego przeznaczenie w miejscowym planie terenu pod drogę, która nie ma charakteru drogi publicznej pozostaje w sprzeczności z art. 10 ust. 1 pkt. 2 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 1999 Nr 15 poz. 139 ze zm.), jak też narusza interes prawny wszystkich właścicieli działek położonych na tym terenie lub w jego sąsiedztwie, gdyż według postanowień planu droga 5KD jest jedyną, poprzez którą ma się odbywać obsługa komunikacyjna i doprowadzenie infrastruktury do działek położonych na terenie MNRO i MN4. Jak dalej wskazał skarżący - korzystanie z przysługującego mu prawa własności do działki budowlanej [...] AM[...] obręb S. jest uzależnione od tego w jaki sposób będą zagospodarowane sąsiednie działki. Zatem w jego interesie prawnym jest, by planowane na sąsiednich działkach inwestycje były zgodne z prawem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00