Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 maja 2014 r., sygn. II SA/Wa 2351/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Ewa Marcinkowska Sędzia WSA - Ewa Grochowska - Jung (sprawozdawca) Sędzia WSA - Adam Lipiński Protokolant - specjalista Marek Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 maja 2014 r. sprawy ze skargi K. S. na orzeczenie Okręgowej Komisji Lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie niezdolności do służby w Państwowej Straży Pożarnej 1. uchyla zaskarżone orzeczenie; 2. stwierdza, że zaskarżone orzeczenie nie podlega wykonaniu w całości; 3. przyznaje ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz adwokata P. U. kwotę 240 zł (słownie: dwieście czterdzieści złotych) oraz kwotę 55,20 zł (słownie: pięćdziesiąt pięć złotych 20/100) stanowiącą 23% podatku VAT, tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Okręgowa Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w W. orzeczeniem z dnia [...] października 2013 r. nr [...] rozpoznała u K. S. Kandydata do służby w Państwowej Straży Pożarnej: łagodną obturację w badaniu spirometrycznym § 35 pkt 1 r. 4N, czyniącą go niezdolnym do służby w Państwowej Straży Pożarnej, wskazując jako podstawę prawną wykaz chorób i ułomności - zał. nr 2 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 2 listopada 1995 r. Dz. U. Nr 146, poz. 712 Dział IX § 35 pkt 1 rubryka 4 - "N" i po zapoznaniu się z odwołaniem, dokumentacją orzecznika oraz dodatkowym z wynikiem spirometrii (łagodna obturacja) i oceną pulmonologa, uchyliła orzeczenie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSW w W. nr [...] z dnia [...] lipca 2013 r. i wydała orzeczenie jak wyżej.

K. S. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na powyższe orzeczenie Okręgowej Komisji Lekarskiej MSW, zarzucając mu naruszenie art. 6 K.p.a. w odniesieniu do § 12.1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 2 listopada 1995 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie właściwości i trybu postępowania Komisji Lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 146, poz. 712) oraz w związku z zastrzeżeniami co do spełnienia wymogów formalnych orzeczenia, m.in. naruszeniem § 13.1, § 20.1 i § 23 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 lipca 1991 r., w sprawie właściwości i trybu Postępowania Komisji Lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 79, poz. 349 z późn. zm). Wskazując na powyższe zarzuty wniósł o uchylenie zaskarżonego orzeczenia. W uzasadnieniu skargi wskazał, iż z treści § 35 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 2 listopada 1995 r. wynika, iż chorobą dyskwalifikującą do służby w Państwowej Straży Pożarnej nie jest stwierdzona u niego obturacja, lecz przewlekła choroba oskrzelowo-płucna będąca nieżytem oskrzeli lub rozedmą płuc. Jednocześnie skarżący wskazał, iż oba orzeczenia, które ustalają trwałą niezdolność do służby powinny być zgodnie z § 23 rozporządzenia szczegółowo uzasadnione, tym bardziej, iż organ traktuje występowanie obturacji na równi z przewlekłą nieswoistą chorobą oskrzelowo-płucną. Skarżący zarzucił również organowi, iż orzeczenie zostało podpisane tylko przez przewodniczącego, mimo wymogu byłoby ono podpisane przez trzy osoby z Komisji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00