Wyrok WSA w Opolu z dnia 14 maja 2014 r., sygn. I SA/Op 285/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Wojciechowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marzena Łozowska Sędzia NSA Gerard Czech Protokolant st. sekretarz sądowy Maria Żymańczyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 maja 2014 r. sprawy ze skargi "A" S.A. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 6 maja 2011 r. , nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi A S.A. w W. (dalej wskazywanej również jako Spółka, skarżąca) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 6 maja 2011 r. utrzymująca w mocy decyzję Burmistrza N. z dnia 29 kwietnia 2010 r. odmawiającą umorzenia zaległości w podatku od nieruchomości za grudzień 2004 r., umorzenia odsetek od zaległości i rozłożenia na raty pozostałych kwot zaległości.
Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym:
wnioskiem z dnia 16 grudnia 2004 r. Spółka zwróciła się do Burmistrza o umorzenie 50% kwoty 113 982,65 zł z tytułu podatku od nieruchomości za grudzień 2004 r., umorzenie 100% odsetek i rozłożenie pozostałej kwoty zaległości podatkowej na 16 rat płatnych kwartalnie, poczynając od dnia 30 czerwca 2006 r. W uzasadnieniu wniosku podniosła, że wskazana ulga płatnicza została ujęta w planie restrukturyzacji, notyfikowanym Komisji Wspólnot Europejskich (dalej - "Komisja WE"). Do wniosku Spółka załączyła bilans, rachunek zysków i strat oraz informację o otrzymanej pomocy publicznej.
Postanowieniem z dnia 19 kwietnia 2005 r. Burmistrz zawiesił postępowanie zainicjowane wnioskiem Spółki, do czasu wydania przez Komisję WE decyzji w przedmiocie oceny projektu pomocy indywidualnej na restrukturyzację.
Po podjęciu zawieszonego postępowania, postanowieniem z dnia 11 marca 2009 r., Spółka uzupełniając wniosek o umorzenie, ponownie wskazała na swoją bardzo trudną sytuację finansową, która legła u podstaw działań restrukturyzacyjnych. Podkreślono, że udzielenie pomocy publicznej w żądanej formie i zakresie zostało przewidziane w decyzji Komisji z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie pomocy państwa C 3/05, którą Polska zamierza wdrożyć na rzecz A SA (była Br SA) - powoływanej dalej jako "decyzja WE z dnia 20 grudnia 2006 r." Komisja WE wydając wskazaną decyzję badała już przesłankę występowania interesu społecznego. Nadto, zdaniem Spółki, do umorzenia i rozłożenia na raty mają zastosowanie przesłanki z okresu, kiedy Spółka składała plan restrukturyzacji, a ewentualne wydanie decyzji w oparciu o obecny stan faktyczny byłoby nową pomocą w sprawie rozpatrzonej przez Komisję Europejską.