Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Gl 776/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Wiciak, Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Teresa Randak (spr.), Protokolant Katarzyna Kot, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ulgi płatniczej - umorzenie zaległości podatkowej uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm. ) decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. z dnia [...] nr [...] odmawiającą T. K. umorzenie zaległości w zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych za 2002 r. w kwocie [...]zł. wraz z odsetkami za zwłokę w wysokości [...]zł.

Uzasadniając rozstrzygniecie, organ odwoławczy wskazał, iż wnioskiem z dnia 12 marca 2007 r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. o udzielenie ulgi w spłacie zaległości podatkowej z tytułu zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych poprzez jej umorzenie wraz z odsetkami za zwłokę od tej zaległości.

Następnie organ odwoławczy, odniósł się do regulacji prawnych dotyczących udzielania ulg, wskazując w tym zakresie, że zgodnie z art. 67 a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej "organ podatkowy, na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Jak wskazał organ odwoławczy, Ustawodawca pozostawił uznaniu organów podatkowych ocenę występowania przesłanek uzasadniających w konkretnej sprawie zastosowanie w/w przepisu. Jak podniósł Dyrektor Izby Skarbowej, zastosowanie przepisów dotyczących przyznawania ulg może nastąpić, jeżeli wystąpią pewnego rodzaju nadzwyczajne zdarzenia losowe lub okoliczności, które organ podatkowy uzna za zasługujące na uwzględnienie. Nie stanowią takiej okoliczności niepowodzenia w prowadzeniu działalności gospodarczej, brak wiedzy i nieznajomość prawa u podatnika, lecz tylko takie czynniki losowe, na które podatnik nie miał wpływu. Zastosowanie wobec wnioskodawcy instytucji umorzenia traktowane jest zatem jako przywilej podatnika, nie zaś jako jego prawo. Przesłanka "ważnego interesu podatnika" określona w przepisie art. 67 a Ordynacji podatkowej - od której Ustawodawca uzależnia umorzenie zaległości podatkowej - wymaga ustalenia nie tylko sytuacji majątkowej podatnika, ale także okoliczności powstania zaległości podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00