Orzeczenie
Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 7 maja 2014 r., sygn. I SA/Bd 319/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska Sędziowie: Sędzia WSA Leszek Kleczkowski Sędzia WSA Urszula Wiśniewska (spr.) Protokolant Asystent sędziego Waldemar Dąbrowski po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 07 maja 2014r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za maj 2009 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w T. na rzecz A.K. kwotę 696 (sześćset dziewięćdziesiąt sześć) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Naczelnik Urzędu Celnego w B. określił stronie wysokość zobowiązania w podatku akcyzowym za miesiąc maj 2009 r. z tytułu sprzedaży samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją na terytorium kraju w wysokości [...] zł.
W złożonym odwołaniu strona wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji, zarzucając jej naruszenie art. 154 ust. 1 ustawy z dnia 06 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r., nr 3, poz. 11 ze zm.) poprzez jego błędną interpretację polegającą na przyjęciu, że podatek akcyzowy od samochodów osobowych nabytych przez podatnika przed dniem 01 marca 2009 r. nie został zapłacony, pomimo że podatnik w deklaracji za miesiąc luty 2009 r. skorygował wcześniej odliczoną akcyzę od tych samochodów i dokonał jej wpłaty do budżetu państwa, a tym samym samochody pozostające na magazynie podatnika w dniu 28 lutego 2009 r. miały zapłaconą akcyzę przez importera oraz naruszenie art. 18 ust. 1, art. 19 ust. 1 i art. 80 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 29, poz. 257 ze zm.) poprzez ich błędne zastosowanie.
Decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Celnej w T. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu organ wskazał, że podatnik w miesiącu maju 2009 r., w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jako autoryzowany dealer samochodów marki [...] dokonywał sprzedaży nowych samochodów osobowych, niezarejestrowanych na terytorium kraju, uprzednio zakupionych od bezpośrednich importerów poszczególnych marek na kraj, tj. [...]. Na dzień 28 lutego 2009 r. podatnik posiadał na stanie magazynowym niezarejestrowane na terytorium kraju oraz niesprzedane samochody osobowe w ilości 54 sztuk. W odniesieniu do wskazanych pojazdów podatnik dokonując ich zakupu w danym okresie rozliczeniowym obniżył, na mocy przepisu art. 79 ustawy o podatku akcyzowym, należną za ten sam okres akcyzę z tytułu własnej sprzedaży samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją na terytorium kraju o akcyzę zawartą w cenie zakupu tych samochodów. W miesiącu maju 2009 r. podatnik sprzedał 2 samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju i niesprzedane na dzień 28 lutego 2009 r. W toku przeprowadzonych czynności sprawdzających Naczelnik Urzędu Celnego ustalił, że podatnik nie złożył, z tytułu dokonanych sprzedaży ww. samochodów osobowych, przewidzianej prawem deklaracji podatkowej, jak też nie zapłacił należnej z tego tytułu akcyzy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right