Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 września 2012 r., sygn. III SA/Łd 584/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Furmanek (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski Protokolant asystent sędziego Agata Brolik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2012 r. sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie określenia zobowiązania w zakresie podatku akcyzowego za grudzień 2008 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...]r. Dyrektor Izby Celnej w Ł., na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego II w Ł. z dnia [...]r. nr [...], umarzającą postępowanie w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w zakresie podatku akcyzowego za miesiąc grudzień 2008 roku.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ II instancji wyjaśnił, iż zgodnie z wolą ustawodawcy wyrażoną w art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Podmiot dokonując każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą rejestracją na terenie kraju staje się z mocy prawa podatnikiem podatku akcyzowego (art. 80 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy). W myśl postanowień art. 80 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu.
Następnie organ odwoławczy stwierdził, iż w wyniku przeprowadzenia postępowania podatkowego ustalono, że skarżąca wystawiając faktury sprzedaży VAT wykazywała kwoty akcyzy od dokonywanej sprzedaży omawianych samochodów zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym, który stanowi, że sprzedający jest obowiązany do wykazania na wystawionej fakturze kwoty akcyzy od dokonywanej odsprzedaży samochodu osobowego. Zgodnie z treścią artykułu 10 ust. 1 cytowanej ustawy podstawą opodatkowania w przypadku wyrażenia stawki akcyzy w procencie podstawy opodatkowania jest kwota należna z tytułu sprzedaży na terytorium kraju wyrobów akcyzowych pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług oraz o kwotę akcyzy, należne od tych wyrobów. Stawka podatku akcyzowego dla wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, w tym samochodów osobowych wynosi 65% podstawy określonej w art. 10 ustawy o podatku akcyzowym (art. 75 ust.1 ww. ustawy).