Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 lutego 2013 r., sygn. III SA/Po 1217/12
Dnia 5 lutego 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska (spr.) Sędziowie WSA Walentyna Długaszewska WSA Małgorzata Górecka Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Piotrowska - Żyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lutego 2013 roku przy udziale sprawy ze skargi R.R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiąc grudzień 2006 roku oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej w P. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w P., z dnia [...] marca 2012 r., nr [...], określającą R. R. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za grudzień 2006 r. w wysokości [...] zł
Z ustaleń poczynionych w toku postępowania administracyjnego wynika, że R. R. w grudniu 2006 roku prowadził działalność gospodarczą pod nazwą Zakład "A" R. R. i, z siedzibą w B., świadcząc usługi transportowe samochodami ciężarowymi.
Na podstawie postanowienia Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] lipca 2011 r. przeprowadzono postępowanie kontrolne w tej firmie w zakresie podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego i opłaty paliwowej za grudzień 2006 roku. Ze zgromadzonego w trakcie tego postępowania materiału dowodowego wynikało, że w powyższym okresie R. R. udokumentował transakcje zakupu oleju napędowego za pomocą faktur VAT wystawionych przez firmę "B" Spółka z o.o., ul. [...] P. Z zebranych dowodów wynikało, że wymieniony wyżej podmiot nie był dostawcą paliwa do firmy R. R., nie dokonywał sprzedaży oleju napędowego, a jedynie wystawiał "puste" faktury mające dokumentować takie transakcje. W konsekwencji powyższej nieprawidłowości określono za grudzień 2006 roku zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym.
Organ podatkowy uwzględnił też ustalenia postępowania kontrolnego, dotyczące spółki "B", zgodnie którymi, spółka prowadziła fikcyjną działalność w zakresie obrotu olejem napędowym a zdarzenia gospodarcze wykazane w fakturach VAT zakupu i sprzedaży oleju napędowego nie miały w rzeczywistości miejsca. Spółka ta nie posiadała koncesji na obrót paliwami płynnymi, nigdy też o nią nie wystąpiła. Pomimo rejestracji w KRS, posiadania siedziby, składania deklaracji VAT-7, faktycznie nie prowadziła działalności gospodarczej, ponieważ nie kupowała i nie dysponowała olejem napędowym. Nie posiadała infrastruktury niezbędnej do przechowywania i transportu paliwa (samochodów ciężarowych, cystern) a osoby formalnie sprawujące zarząd w rzeczywistości nie kierowały jej działalnością. Prowadziła działalność polegającą na wystawianiu i obrocie "pustymi" fakturami VAT. Osoby biorące udział w procederze fikcyjnego obrotu olejem napędowym same wystawiały faktury na zakup oleju napędowego, zatem transakcje udokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez "Z" sp. z o.o. faktycznie nie miały miejsca.