Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 marca 2014 r., sygn. I SA/Ol 885/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Andrzej Błesiński (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Zofia Skrzynecka, sędzia WSA Renata Kantecka, Protokolant referent stażysta Milena Małyszko, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 13 marca 2014r. sprawy ze skargi spółki A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2013r. oddala skargę .

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]", nr "[...]", Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia "[...]", nr "[...]", w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2013r. w kwocie "[...]" Spółce A (dalej jako spółka, skarżąca).

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że z przekazanych akt sprawy wynika, że w dniu "[...]" 2011r. spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego nieruchomości niezabudowanej o powierzchni 9.739 m2. W dniu "[...]" 2013r. spółka złożyła deklarację na podatek od nieruchomości za rok 2013, wykazując powierzchnię gruntów 9.739 m2, przy zastosowaniu stawki podatkowej od gruntów pozostałych 0,34 zł. Pismem z dnia "[...]" 2013r. organ podatkowy I instancji wezwał stronę do złożenia korekty deklaracji wskazując, że powinna być zastosowana stawka od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Spółka nie złożyła jednak żądanej deklaracji, dlatego w dniu "[...]" 2013r. organ podatkowy I instancji wszczął postępowanie podatkowe w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego za 2013r.

Organ odwoławczy przytoczył treść art. 2 ust. 1 i 2 oraz art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz. U. z 2010r. Nr 95, poz. 613 ze zm., dalej cyt. jako u.p.o.l.), który zawiera definicję gruntów, budynków i budowli związanych z działalnością gospodarczą. W myśl tej definicji, zdaniem organu odwoławczego, sam fakt posiadania przez przedsiębiorcę gruntu, budynku i budowli skutkuje tym, że budynek, budowla lub grunt są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie zawiera ona warunku wykorzystywania tego rodzaju nieruchomości na cele związane z działalnością gospodarczą, wystarczy sam fakt ich posiadania przez przedsiębiorcę. Nawet czasowe niewykorzystywanie nieruchomości przez przedsiębiorcę lub nawet wykorzystywanie na inne rodzaje działalności niż gospodarcza (np. socjalna) nie zwalnia przedsiębiorcy z płacenia podatku od nieruchomości według najwyższych stawek podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00