Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 lutego 2014 r., sygn. I SA/Wr 2304/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Protokolant starszy referent sądowy Katarzyna Trzęsicka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 lutego 2014 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretacje indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz strony A sp. z o.o. z siedzibą we W. 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi spółki z o. o. A. z siedzibą we W. (dalej: spółka, strona, skarżąca) jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego z upoważnienia Ministra Finansów, z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...]. Interpretacja ta została wydana po wyroku Wojewódzkiego Sąd Administracyjny we Wrocławiu z dnia 24 maja 2011 r. (sygn. akt I SA/Wr 469/11), którym uchylano wcześniej wydaną przez ten sam organ interpretację indywidualną.
Z opisanego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stanu faktycznego wynika, że spółka prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na certyfikowaniu wyrobów i produktów infrastruktury kolejowej. Obowiązek certyfikowania wyrobów i produktów infrastruktury kolejowej wynika z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/57/WE z 17 czerwca 2008 r. w sprawie interoperacyjności systemu kolei w Wspólnocie Dz. Urz. UE.L 2008, nr 191, str.1). Ponadto spółka zajmuje się organizacją szkoleń dotyczących obowiązków przedsiębiorców w zakresie procedur związanych z ubieganiem się i uzyskiwaniem certyfikatów dla produkowanych przez nich wyrobów. We wniosku strona zaznaczyła, że działalność szkoleniowa ma charakter uboczny i uzupełniający. Organizowane szkolenia są odpłatne i spółka osiąga z tego tytułu przychody na zasadach komercyjnych. Spółka podkreśliła, że świadczona przez nią usługa nie polega tylko na przeprowadzeniu szkolenia, ale także na przygotowaniu programu, materiałów szkoleniowych, zaproszeniu wykładowców, w tym także: wynajęciu sali, sprzętu audiowizualnego, cateringu. Usługa jest więc kompleksowa, a samo szkolenie będzie jednym z elementów składowych tej usługi. W zakresie prowadzonej działalności spółka nie ma działalności edukacyjnej. Usługi w zakresie organizacji szkoleń zamierza opodatkować podatkiem od towarów i usług wg 22% stawki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right