Postanowienie WSA w Szczecinie z dnia 18 lutego 2014 r., sygn. I SA/Sz 148/14
Wstrzymanie wykonania aktu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Sędzia WSA - Marzena Kowalewska po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2014 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku G.L. o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji oraz decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 23 sierpnia 2013 r. nr [...] w sprawie ze skargi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 2 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 rok p o s t a n a w i a: odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji oraz decyzji organu I instancji.
Uzasadnienie
Skarżący G. L. , reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, pismem z dnia 12 grudnia 2013 r., wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 2 grudnia 2013 r. nr [...] , utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 23 sierpnia 2013 r. nr[...] , określającą skarżącemu wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011 r. w kwocie [...] zł.
Jednocześnie, w ww. piśmie, zawarł wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji organu I instancji. Uzasadniając swój wniosek wskazał na brzmienie przepisu art. 61 § 3 z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. - dalej zwana: "p.p.s.a."), podnosząc, iż przepis ten daje możliwość nie tylko wykładni gramatycznej, lecz również wykładni funkcjonalnej, a ta zależy przede wszystkim od stanu faktycznego i prawnego konkretnej sprawy, interesów skarżących, interesów osób zainteresowanych wynikiem postępowania. Jak podniósł skarżący, przesłanki z art. 61 § 3 p.p.s.a. dotyczą zdarzeń przyszłych, będących spodziewanym skutkiem wykonania aktu lub czynności, czy to w drodze egzekucji administracyjnej, czy też w wyniku działań osób realizujących swoje uprawnienia lub obowiązki. Skutki te mają w ocenie wniosku znaczenie niejako potencjalne. Zgodnie ze stanowiskiem doktryny nie jest wymagane, żeby w jakimś zakresie, mniejszym lub większym, rzeczywiście wystąpiły lub przynajmniej już się ujawniały. Natomiast art. 61 § 3 zdanie pierwsze in fine wymaga jedynie zagrożenia ich wystąpieniem, czyli można się ich spodziewać na podstawie racjonalnej oceny zakresu, zasad i trybu wykonania aktu lub czynności w czasie zawisłości sprawy w sądzie administracyjnym. W niniejszej sprawie ewentualna egzekucja z dochodów, czy też innych składników majątkowych kwoty określonej w decyzji, na znaczną sumę przekraczającą [...] zł., w sytuacji gdy podatnik dokonywał obliczenia podatku i wpłacał go w terminie zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zgodnie z wytycznymi organów podatkowych, stwarza realne niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody po stronie podatnika. Na marginesie wskazano, iż obliczenie oraz zapłata podatku nastąpiła w oparciu o wytyczne i wyniki z przeprowadzonych czynności sprawdzających dokonanych przez organ, który de facto nigdy nie kwestionował prawidłowości dokonywanych rozliczeń.