Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 lutego 2014 r., sygn. I SA/Po 828/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant ref. staż. Martyna Dziubałka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2014 r. sprawy ze skargi [A] sp. z o. o w [...] na uchwałę Rady Powiatu [...] z dnia [...]. Nr [...] w przedmiocie trybu udzielania i rozliczania dotacji otrzymanych z budżetu powiatu przez niepubliczne szkoły i placówki oraz trybu i kontroli prawidłowości ich wykorzystania I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części obejmującej § 6 ust. 1 pkt 1, II. stwierdza, że zaskarżona uchwała w części obejmującej § 6 ust. 1 pkt 1 nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku; III. zasądza od Rady Powiatu [...] na rzecz skarżącej spółki kwotę [...] zł ([...] złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] maja 2013 r. A spółka z o.o. z siedzibą w P., działając na podstawie art. 87 ust 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym wezwała Radę Powiatu G. do usunięcia naruszenia prawa w uchwale z dnia [...] stycznia 2013 r. Nr [...] w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji otrzymanych z budżetu powiatu g. przez niepubliczne szkoły i placówki oraz trybu i kontroli prawidłowości ich wykorzystywania.

W uzasadnieniu powyższego wezwania spółka podniosła, że uregulowanie zawarte w uchwale z dnia [...] stycznia 2013 r. powoduje, że mimo zapisów ustawy z dnia 7 września 1991 o systemie oświaty dotacja nie będzie przysługiwać na ucznia, który rozpocznie naukę w danej szkole po pierwszym dniu danego miesiąca i jednocześnie będzie uczestniczył w 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Wzywająca do usunięcia naruszenia prawa stwierdziła, że mimo spełniania wymogów ustawowych, szkoła dla której spółka jest organem prowadzącym nie otrzyma dotacji. Pozostawienie normy § 6 ust. 1 pkt 1 spornej uchwały, której dotyczy wezwanie, spowoduje ograniczenie w otrzymaniu dotacji na ucznia, który uzyskał ten status po pierwszym dniu danego miesiąca. Zdaniem spółki zapis ten jest sprzeczny z regulacją ustawową przyznającą dotację na każdego ucznia szkoły spełniającego kryterium obecności na obowiązkowych zajęciach i powoduje, że finansowanie kształcenia ucznia w miesiącu, w którym zapisał się on do szkoły spoczywa w całości na szkole, pomimo że zgodnie z ustawą szkoła powinna otrzymać dotacje na takiego ucznia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00