Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 4 lutego 2014 r., sygn. II SA/Bd 1381/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Grzegorz Saniewski Sędzia WSA Leszek Tyliński Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 stycznia 2014r. sprawy ze skargi T. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na wyłączenie gruntów rolnych z produkcji rolniczej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...]Starosta T., na podstawie art. 4 pkt 6 i 11, art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, po rozpoznaniu wniosku T.N., nie zezwolił na wyłączenie z produkcji rolniczej gruntów rolnych położonych na działce nr [...] w miejscowości K. w gminie O..
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że w związku z planowaną budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego inwestor złożył wniosek w sprawie zezwolenia na wyłączenie gruntów rolnych z produkcji rolniczej. Organ podkreślił, że załączona do wniosku decyzja Wójta Gminy O. z dnia [...] maja 2013r. o ustaleniu warunków zabudowy, nie została uzgodniona ze Starostą T. zgodnie z art. 53 ust. 4 pkt 6 w związku z art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zdaniem organu wydanie tej decyzji z pominięciem ustawowego obowiązku uzgodnienia z organem właściwym do spraw ochrony gruntów rolnych uniemożliwia temu organowi rozpatrzenie wniosku o wyłączenie przedmiotowego gruntu rolnego z produkcji rolnej (brak zgód na przeznaczenie gruntów rolnych klas III na inne cele).
W odwołaniu T. N. wskazał, że wniosek wpłynął do Starostwa Powiatowego w T. [...] maja 2013 r. i dołączone zostały do niego wszystkie wymagane dokumenty, łącznie z prawomocną decyzją Wójta Gminy O. o warunkach zabudowy. Wydana decyzja naraża go na wysokie straty związane z kosztownymi przygotowaniami do inwestycji. Za niedopuszczalne uznał kwestionowanie przez starostę wiążącej organ w niniejszej sprawie prawomocnej decyzji o warunkach zabudowy. W myśl przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych w chwili złożenia wniosku nie było wymogu uzyskania zgody na nierolnicze przeznaczenie gruntów. W jego opinii wydanie decyzji o warunkach zabudowy nie było sprzeczne z przepisami ustawy. Nadto wskazał, że teść decyzji jest ze sobą sprzeczna, bowiem Starosta wskazuje, że nie ma możliwości rozpatrzenia wniosku o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, a następnie orzeka, że nie zezwala na takie wyłączenie.